Beyin Jimnastiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

30.01.2020
680
A+
A-
Beyin Jimnastiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Jimnastiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin jimnastiği odaklanmayı ve yaratıcılığı arttıran bir öğrenme ve öğretme yöntemidir. Topluluk önünde ya da derslerde karşımıza çıkan beyin jimnastiği ile gerçekten beynin kapasitesinin daha fazlasını kullanmak mümkün mü? Çalışmalarınız sırasında uygulayabileceğiniz 5 beyin jimnastiği yöntemini sizler için derledik.

1) Birden fazla algınıza hitap edecek çalışmalar yapın:

Bir konuyu dinlerken not alma, aklındakileri yazıya dökme, sesli kitap dinleme, videoları alt yazılı izleme, yürüyüş yaparken ders dinleme ya da kendi içinden tekrar etme gibi farklı çalışmalardan yararlanabilirsiniz.

2) Her konuyu bütün olarak zihninizde canlandırın:

Her konunun mutlaka bir önceki ya da bir sonraki konusunu düşünün ve de göz önünde bulundurun. Yani öğrendiğim matematik konusu benim gerçek hayatta karşıma nasıl çıkar, şeklinde düşünerek konuyu içselleştirmeye çalışın. Bir şeyi anlatırken parçadan-bütüne ya da konunun ayrıntısına inerek anlatım yapabilirsiniz.

3) Bilmediğinizi öğrenmeye gayret edin:

Her gün hiç duymadığınız bir kelimeyi öğrenmeye çalışın. Ya da bilmediğiniz bir dili öğrenmeye gayret edin. Zaman zaman eski öğrendiğiniz kelimeler ile hafızanızı test edin.

4) Kendinizi ve bilginizi daha sık sınayın:

Sudoku bulmaca gibi oyunlar ile hatırlama ve akıl yürütmeye dayalı aktiviteler yapabilirsiniz. Her gün, herhangi bir aktiviteniz sırasında örneğin; odanızı toplarken ya da yürüyüş yaparken yedişer ya da dokuzar şekilde 200’e kadar sayarak zihinde akıl yürütmelerle kendinizi sınayın.

5) Beyin geliştirici aktivitelerde bulunun:

Beynimizin hangi lobunu daha aktif kullandığımızı belki bilmiyoruz ancak diğer lobu da geliştirmek için beyin geliştirici aktiviteler yapabiliriz. Örneğin; daima kullandığınız elinizi değil de diğer elliniz ile bazı aktiviteleri yapmaya çalışın. Her günkü yol güzergâhınız yerine alternatif bir yol deneyerek kütüphaneye gidin, görsel dikkate yönelik farkı bulma ile ilgili testler ile zihninizi şaşırtabilirsiniz.

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.