Bilgisayar Mühendisliği Okumak

15.06.2021
944
A+
A-
Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Bilgisayar mühendisliği okumak isteyenlerin aklına takılan; bilgisayar mühendisi nasıl olunur, bilgisayar mühendisliği için kaç net gerekir, bilgisayar mühendisliği hangi alandan alıyor, bilgisayar mühendisliği taban puanları gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Bilgisayar Mühendisliği Neleri Kapsar?

Bu mühendislik dalı, bilgisayarın yardımcı olabileceği her konuda donanım, yazılım, iletişim ağları, güvenlik sistemleri, veri tabanları vb pek çok alanda çözümler üreten ve ürettiği yeniliklerle her konuda yaşantımızı değiştirebilecek güce sahip bir alandır. Günlük hayatta karşımıza çıkan insansız hava araçlarından bankacılık uygulamalarına, sosyal medyadan mobil ortamlara, cerrahi robotlardan kendini park edebilen araçlara kadar birçok şeyle ilişkilidir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisi, bilgisayar bilimleri teorisi ile donanım ve yazılım konularındaki bilgi birikimini kullanarak duruma uygun çözümler tasarlar. Aynı zamanda sistemin güvenliği, performansı, hataya dayanıklılığı, erişilebilirliği gibi konuları da gözetmesi gerekir. Tasarlanan çözümün hayata geçirilmesi, donanım yapılarının oluşturulması, programların kodlanması ve sistemin sınanması onun sorumluluğundadır. Ayrıca bulunan çözümün yaşamın değişen koşullarına uyum göstermesi için yapılması gereken şeyleri planlar ve yürütür.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

  • Problem çözme yeteneği
  • Mantıksal ve matematiksel zeka
  • Yaratıcı ve farklı bakış açısı
  • Takım çalışmasına yatkınlık
  • Sorumluluk sahibi olmak
  • Programlı ve sistemli çalışmaya yatkınlık
  • Etkili iletişim kurabilme yeteneği

Bilgisayar Mühendisliği İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekir?

Bilgisayar Mühendisliği için sayısal puan türü gereklidir. Sınavda, TYT’de özellikle matematik ve Türkçe testlerinin puan ağırlıkları fazla olduğu için öncelikle bu testler sonrasındaysa Fen Bilimleri ile Sosyal Bilimler Testi çözülmelidir. AYT’de ise matematik ve fen bilimleri testleri çözülmelidir. Özellikle ikinci oturumun toplam puana etkisi %60 olduğu için önemlidir. AYT sınavındaki testlerin toplam puana etki oranları; matematik %30, fizik %10, kimya %10 ve biyoloji %10’dur.

Bilgisayar mühendisliği bölümü başarı sıralaması şartı bulunan bir bölümdür. Adayların YKS Sayısal puan türündeki başarı sıralamalarının en az 300 bin olması gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği İçin En Az Kaç Net Gerekir?

Bilgisayar mühendisliği için en az yapılması gereken netler YÖK Atlas, net sihirbazı verileri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 11,50
TYT Matematik: 20,50
TYT Fen Bilimleri: 2,50
TYT Sosyal Bilimler: 7,50
AYT Biyoloji: 2,00
AYT Fizik: 1,50
AYT Kimya: 1,00
AYT Matematik: 19,25

Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları 2021 ve Bilgisayar Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2021 için tıklayınız.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.