Bilgisayar Programcılığı Okumak İstiyorum!

24.02.2020
3.352
A+
A-
Bilgisayar Programcılığı Okumak İstiyorum!

Bilgisayar Programcılığı Okumak İstiyorum!

Bilgisayar programcılığı okumak isteyenlerin aklına takılan tüm soruların yanıtı yazımızda! Bilgisayar programcılığı bölümü nedir, bilgisayar programcılığı kaç net istiyor, bilgisayar programcılığı kaç yıllık bir bölüm, bilgisayar programcılığı taban puanları ne kadar, bilgisayar programcılığı ne iş yapar, bilgisayar programcılığı teknikeri ne iş yapar?

Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Bilgisayar Programcılığı, 2 yıllık bir ön lisans bölümüdür.  Programın amacı; işletim sistemlerinden, bilgisayar donanımından ve bakımından, veritabanı yönetiminden, internet programcılığından ve yazılımdan anlayan destek eleman yetiştirmektir. Mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Program Teknikeri” unvanı almaktadırlar.

Bilgisayar Programcılığı İş İmkânları Nelerdir?

Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olanların iş bulma imkânları kendilerini yetiştirmeleriyle alakalıdır. Mezunlar freelance (bağımsız)/serbest yazılımcı olarak çalışabilirler. Bunun dışında kamu kurumlarında ve özel kurumlarda sistem analisti, sistem destek elemanı, teknik servis sorumlusu, bilgisayar donanım elemanı, bilgisayar programcısı, bilgisayar operatörü, internet programcısı ve web sayfa tasarımcısı olarak çalışabilmektedirler.

Bilgisayar Programcılığı Okumak İsteyenlerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı bölümünde matematik, programlama eğitimi, görsel tasarım ve bilgisayar donanımı gibi dersler verildiğinden dolayı okuyacak kişilerin matematik dersine ve bilgisayar teknolojilerine karşı ilgisi olması gerekmektedir. Analiz yapabilme, problemlere çözüm üretebilme ve karar verme yeteneği olmasında fayda vardır.

Bilgisayar Programcılığı İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekiyor?

Bilgisayar Programcılığı 2 yıllık bir ön lisans bölümü olduğu için TYT oturumuna katılmak yeterlidir. TYT sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden soru çıkmaktadır. TYT’de tercih yapma hakkı elde etmek için en az 150 puan almak gerekmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Taban Puanları 2021Bilgisayar Programcılığı Başarı Sıralamaları 2021 öğrenmek için tıklayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Burak burca dedi ki:

  Bilgisayar programcılığı okuyan biri geçrekten tamamen kendi yeteneği ile hayatta kalabilir. Ne kadar özgünlük o kadar iş imkanı güzel yazı olmuş

 2. Lale dedi ki:

  Bütün okulların taban puanlarını yazmışsınız harikasınız çok teşekkür ederimm

 3. Sezen dedi ki:

  Bilgisayar programcılığı bence okunabilcek en güzel 2 yıllın bölüm

 4. Sena kösen dedi ki:

  Şuanda herkes internet sektöründe çok para var sanıp 2 yıllık diye bu bölümü yazıyo ama bilinmesi gerekiyo ki aevmeden okuncak bi meslek değil malesef

 5. Okan mankır dedi ki:

  Şu devirde bir yazılım dili öğrenen aç kalmaz kesin net.

  1. Efsun dedi ki:

   Bilgisayae programcılığı okumak istiyorum. Acaba bu bölümden mezun olup apple google gibi yerlerde çalışma imkanı bulabilir miyim?

 6. Gülda dedi ki:

  Bilgisayar programcılığı için sadece tyt gerektiğini
  Bilmiyodum harikaymış çok sevindim

 7. Abdü dedi ki:

  IT sektörü yani bu internet işleri ne olursa olsun okumak çok avantajlı yeni gençler çok şanslı bilgisayar programcılığı gibi güzel bir seçenek var hem iki yıllık hem de çok rahat meslek süper