Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çekim Yapar?

25.11.2019
375
A+
A-
Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çekim Yapar?

Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çekim Yapar

Artık hemen her hastanede bulunan ve birçok hastalığın teşhisinde çok büyük roller oynayan BT yani bilgisayarlı tomografi, çalışma prensibi olarak birçok insanı cezbetmektedir. Son yüzyılın en büyük icatlarından olan bu cihaz, çoğu hastalıkların hem erken hem de anlık teşhisinde doktorlara önemli bilgiler veriyor; tedavinin planlanmasında ve tasarlanmasında büyük rol oynuyor.

İlk Ne Zaman Üretilmiştir?

Bilgisayarlı tomografi ilk olarak 1968 yılında tasarlanmıştır. Ancak hemen kullanıma geçmemiş, ilk çalışmasını 1971’de İngiltere’nin Wimbledon şehrinde, Atkinson Morley Hastanesi’nde yapmıştır.Bilgisayarlı tomografi ilk olarak sağlıklı beyin ile hastalıklı beyinin arasındaki doku farkını incelemek ve farkları anlamak için çalıştırılmıştır. 1975’ten itibaren ise piyasaya sürülmüştür.

Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Çalışır?

Bilgisayarlı tomografinin temel çalışma mantığı aslında görüntülerin bir araya getirilmesi ile oluşur. Obje, X ışını kullanılarak oluşturulan kesitsel görüntülerin bir araya getirilmesiyle incelenir. Elde edilen görüntüleme radyolojik görüntüleme yöntemi olarak da anılır. X ışını ile X ışını tüpünün arasında kalan obje, yerleştirilen detektörler sayesinde görüntüye dönüştürülmektedir. Tüpler ve detektörler sürekli hareket halindedir.Bu görüntü anbean bilgisayarda takip edilir ve işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarda özel bir yazılım sayesinde tüm görüntüler toparlanır, son haline gelir. Röntgenden temel farkı ise herhangi bir kesitten geçen X ışınlarının zayıflamalarının ölçülmesi ile oluşturulmasıdır. Röntgende ise çekilen bölgenin gölgesinin film üzerine düşmesiyle görüntü elde edilir.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.