Bilim Kurgu Türünde Yazılmış En İyi 7 Roman

11.01.2020
757
A+
A-
Bilim Kurgu Türünde Yazılmış En İyi 7 Roman

Bilim Kurgu Türünde Yazılmış En İyi 7 Roman

Bilim Kurgu Nedir?

Bilim kurgu, 18. yüzyılda bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir türdür. Teknolojinin mümkün kıldığı imkânları kullanarak, alternatif yaşam biçimlerini kurgulayıp çeşitli senaryolar ortaya koyar. Bu sebeple de “spekülatif kurgu” olarak da adlandırılır.

Bilim kurgu türü fantastik türden, bilime ve teknolojiye dayandırılmasıyla ayrılır. Fantastik türde mekân ve de kahramanlar tamamen hayal ürünü, gerçekte karşılaşılamayacak unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilim kurguda ise mekân öyle bir dizayn edilir ki gelecekte ya da geçmişte, gerçek hayatta da var olabilecek yerlerdir. Aynı şekilde kahramanlar da fantastik türden farklı olarak cinler, periler, kurt adamlar yerine; robotlar, yapay zekâ ya da uzaylılar olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra ütopya ve distopyada olduğu gibi yeniden kurgulanmış bir dünyada, farklı bir zamanda sıradan insanların, çeşitli baskıcı yönetimler altında nasıl şekillenebileceği üzerinden de kurgu şekillendirilebilir.

Bu yazımızda sizlere bilim kurgu türünde yazılmış, en iyi ve en popüler 7 romandan bahsedeceğiz. Gelecekte ya da geçmişte belki de paralel evrende okuyacağınız bu kitaplar için hepinize şimdiden iyi okumalar diliyoruz!

Bilim Kurgu Kitap Önerileri:

1) Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell

Bilim kurgu türü, yer yer distopya türüyle iç içe geçmiştir. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı da buna güzel bir örnektir. Bir kült olan bu eserde, gerçek dünyada var olan bir şehir, Londra seçilmiştir. Eserde totaliter/baskıcı bir yönetim altındaki insanların her an “Big Brother” tarafından gözetilmesi ve özgürlüklerinin kısıtlanmasından dolayı hüzünlü ve umutsuz Londra halkı anlatılmaktadır. Aşk sayesinde ve özgürlüğe duyulan özlemle bu baskıyı yenmeye çalışan Winston Smith’ın hikayesi üzerinden eser aktarılmaktadır.

Kitabın dil üzerine ortaya koyduğu görüş, son derece dikkat çekicidir. Kitaptaki baskıcı yönetim, insanların sözcük sayısını kısıtlamakta yani insanların düşünmesini ve ifade gücünü kısıtlamaktadır. Kısa cümleler kurmak erdemdir ve tarih denilen şey çıkarlar doğrultusunda sürekli değiştirilir, anlayışı insanlara empoze edilmektedir. Çünkü toplum anca bu şekilde baskı altında tutulabilir.

Kitapta, totaliter rejim altında insanların nasıl programlandığı, zihin kontrollerinin nasıl yapıldığı ve nasıl makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü gözler önüne serilmektedir.

2) Mülksüzler, Ursula K. Le Guin

Roman, Annares-Urras diye adlandırılan bir sistemde geçiyor. Urras denilen yerde, birbirine zıt iki devlet bulunmaktadır. Bunlardan birisi A-io diye adlandırılan kapatalizmi benimsemiş bir devlet iken diğeri totaliter/sosyalist Thu’dur.  Annares denilen yer ise Odoculuğun kendini sürgün ettiği “ikircikli ütopya”dır. Burada kişisel zenginliğe ve refaha izin verilmemektedir. Kitapta gerçek hayatta da karşılığı olan devlet rejimlerinin birer ütopyası üzerinden dengenin nasıl sağlanması gerektiği ile ilgili yol gösterici bir taraf bulunmaktadır.

3) Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley

Eser distopik bilim kurgu olarak adlandırılmaktadır. 26. yüzyılda, gene gerçek dünyada karşımıza çıkabilecek bir yerde, İngiltere’de geçmektedir. İnsanlık bazı kalıplaşmış değerleri ortadan kaldırmıştır. Özellikle aile kurumu yok edilmiş ve “Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi”nde insanlar gruplara ayrılarak seri bir şekilde üretilmektedir. Herkes herkes içindir, anlayışıyla birtakım şartlandırmalarla insanlar yaşamlarını sürdürmektedirler. Böyle bir dünyaya, şu an yaşamakta olduğumuz dünyaya benzer bir yerden bir insan geldiğinde mutlu olup ayak uydurabilir mi? Eserde bu durum sorgulanmaktadır.

4) Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi, beş kitaplık bir seriden oluşmaktadır. Kitabın kahramanı Arthur Dent adında bir İngilizdir. Mekan olarak uzay seçilmiştir ve uzaya kestirme yol yapılması için çalışmaktadır. Bunun içinse dünyanın patlatılması gerekmektedir. Arthur karakteri ise patlamadan hemen önce otostop çekerek, dünyadan kaçmayı başarır. Bir süre sonra fark edilince gemiden atılır ve eğlenceli, bilimsel ve uzay dolu bir macera sizleri etkisi altına alır.

5) Ben, Robot, Isaac Asimov

1950 yılında yayınlanan eser, o günden bu yana edebiyat alanında ve sinema sektöründe robotlarla ilgili ses getirmiştir. Eserde, robot psikolojisi düşünülmüş ve robotlara ait önemli “Üç Robot Yasası” oluşturulmuştur. Bu üç robot yasası bazen “Asimov Yasaları” olarak da bilinmektedir. Bunlar:

  • Hiçbir robot bir insana zarar veremez ve tepkisiz kalarak bir insanın zarar görmesine müsaade edemez.
  • Birinci yasayla çelişmeyecek şekilde, her robot insanlar tarafından verilen emirleri yerine getirmek zorundadır.
  • Birinci ve ikinci yasalarla çelişmeyecek şekilde, her robot kendi varlığını ve bütünlüğünü korumak zorundadır.

Roman bu yasalar çerçevesinde dokuz öyküden oluşmaktadır. Her bir öyküde bu yasaların değiştirilmesi ya da bozulması sonucunda ortaya çıkan bir sorun üzerinden hikayeler kurgulanmıştır.

6) Fahrenheit 451, Ray Bradbury

İstediğiniz kitabı okuyamıyor hatta kitap okuduğunuz için cezalandırıldığınızı düşünün. Fahrenheit 451 eserinde işlenen konu tam da bu. Bir grup itfaiyeci tüm kitapları yakarak yok ediyor. Bunun yanında kitap okuyan insanlar da cezalandırılıyor. Böylece düşünemeyen sadece televizyon izleyerek sunulana razı bir toplum oluşturuluyor. Kitaplarınızı vermemek uğruna canınızdan vazgeçer miydiniz? Kitabı okuyarak bu soruyu düşünebilirsiniz.

7) Dune, Frank Herbert

Dune’un, bilim kurgu eserleri arasında önemli bir yeri vardır. Kitaptaki hikaye gelecekte ve gezegenler arasında geçmektedir. İnsanlığın oluşturduğu olgular, tabular, kurumlar vs irdelenerek felsefik açıdan çıkarımlarda bulunulmuştur. Eser 6 kitaptan oluşmaktadır. Seride yer alan ve Türkçe’ye çevrilmiş bazı kitaplar; Çöl Gezegeni Dune, Dune Mesihi, Dune Çocukları, Dune Tanrı İmparatoru gibi eserlerdir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.