Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

06.11.2019
1.385
A+
A-
Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Biyoloji dersine nasıl çalışılır, biyoloji nasıl çalışılır, yks biyoloji nasıl çalışılır, tyt biyoloji nasıl çalışılır, ayt biyoloji nasıl çalışılır, biyoloji nasıl fullenir gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Biyoloji, canlıları inceleyerek yaşamsal olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurarak elde edilen bilgilerle yaşamı anlamaya ve anlatmaya çalışmaktadır. Biyoloji öğretiminin sonucunda canlılar, sistemler, basit anlamda yaşam ve onu meydana getiren unsurlar hakkında bilgiye sahip oluruz.

Biyoloji dersindeki bilgiler, sözel ve sayısal alanda içerikler barındırdığı için nasıl çalışması gerektiği konusunda kafa karışıklıkları yaratabiliyor. Bu derse çalışırken grafik, şekil, tablo, şema ve biyoloji atlası ile desteklenerek çalışılırsa dersin anlaşılması ve hatırlanması kolaylaşacaktır.

Biyoloji dersine sağlıklı çalışabilmek için izlenmesi gereken adımlar :

  1. Biyoloji dersine ayrılacak süre konunun uzunluğu ve sizin konu eksikliğinize göre belirlenmelidir.
  2. Bu derse çalışırken mutlaka konular arasında sebep-sonuç ilişkisi kurmalısınız.
  3. Birçok yabancı terimden oluşan ders için bağdaştırma – bağlantı kurma, kodlama, bilgiyi gruplandırma ve çağrışımlardan yararlanma tekniklerinden faydalanarak kelimelerin akılda kalmasını sağlayabilirsiniz. Kendi sesinizden kelimeleri tekrar edip ses kaydı alarak boş vakitlerinizde dinlemek de bu konuda size yardımcı olacaktır.
  4. Biyoloji dersini öğrenebilmek için öğretmeninizi etkin bir şekilde dinlemelisiniz. Dinlerken önemli olan yerlerin notlarını almalı ve aklınıza takılan bir şey olduğunda anında soru sorarak konuyu kafanızda anlamlandırmalısınız.
  5. Konuyu öğretmenlerinizden dinledikten sonra bir arkadaşınıza ya da odanızda sesli olarak ve şekilleri de çizerek anlatırsanız her şey yerli yerine oturacak ve de uzun süreli bir öğrenme gerçekleştirmiş olacaksınız.
  6. Dinleme ve anlatma evresinde yapacağınız yazma işlemleri sonraki aşamalarda konu tekrarı yapmak istediğinizde işinize yarayacaktır. Var olan şemanızı yani bilginizi harekete geçirip hatırlamanızı kolaylaştıracak ve zaman kazandıracaktır.
  7. Konuyu anlama kısmını hallettikten sonra pekiştirme kısmına geçilerek çalışılan konunun soruları çözülmelidir. Boş bırakılan ve yapılamayan soruların ise peşine düşmeli ve mutlaka öğretmenlerinizden ya da konuya hakim bir arkadaşınızdan çözümü öğrenmelisiniz. Yapılamayan soruları es geçerseniz daha sonra karşınıza çıkarak pişmanlık yaratabilir.
  8. Yapılamayan sorular kesilerek bir deftere yapıştırılıp muhafaza edilerek arada bir göz atılırsa konunun tüm kör noktaları aydınlanmış olur.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.