Boya İlk Ne Zaman Üretildi ve Kullanıldı?

21.09.2019
294
A+
A-
Boya İlk Ne Zaman Üretildi ve Kullanıldı?

Boya İlk Ne Zaman Üretildi ve Kullanıldı?

Dekoratif, koruyucu ve daha birçok amaçla günümüzde kullanılan boyalar, Sanayi Devrimi’nden sonra müthiş bir hız kazanarak hemen her bölgede, fabrikalarda ve kimya laboratuvarlarında üretilmeye devam etmiştir. Boyayı var eden şeyler pigmentlerden oluşur ve boyanın kendisi emülsiyon grubundandır. Boyanın ilk olarak 30.000 yıl önce kullanıldığı düşünülmektedir. Bilindiği üzere insanlar mağaralara resimler çizmiş, yaşamlarını resmetmiştir. Bu resimleri çizerken ham boyalar kullanmışlardır. Bundan sonra ise insanlar boyaları taşlardan, bazı maddelerin kaynatılmasından ve bitkilerden elde ederek yüzyıllarca ve binlerce yıl boya ihtiyacını karşılamıştır.

Günümüz Boyaları İlk Ne Zaman Üretilmeye Başlanmıştır?

Günümüz boyaların endüstriyel boyalar sınıfında tasniflersek, ilk bu amaçla üretilmesi 1700’leri bulmuştur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Sanayi Devrimi sonrası hızla fabrikalaşma artmış, boya fabrikaları kurulmuştur. İlk boya fabrikası Thomas Çocuk tarafından Boston’da kurulmuştur. Ancak boyanın patentini 1867 yılında Ohio’lu D.R Averill almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde hazırladığı ve günümüzdeki hazır karışım boyaların atası olan boya ile bunu gerçekleştirmiştir. Boyanın ciddi manada yaygınlaştığı dönem ise 1880’lerden itibaren başlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin kalabalık muhitlerinde, sanayi merkezlerinde boya fabrikaları ciddi bir artış göstermiştir.

Boyalar bu noktadan sonra sürekli gelişerek ve yenilikler eklenerek üretilmeye devam etmiştir. Çevre kirliliği konusunda da bilinçlenme arttıkça, artık çevre dostu boyalar üretilmiş; daha sağlıklı ürünler oluşmaya başlamıştır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.