Bu Sene Üniversite Puanları Düşer Mi?

18.07.2019
666
A+
A-
Bu Sene Üniversite Puanları Düşer Mi?

Bu Sene Üniversite Puanları Düşer Mi?

Üniversite sınavlarına hazırlanıp, ön lisans ya da lisans bölümleri için bazı hedefleri olan öğrenciler özellikle hedefledikleri alanların puanlarının geçen seneye oranla nasıl olacağını merak etmektedir. Bunu önceden bilmek olanaksızdır. Çünkü burada alanın kontenjanı ve o alanı tercih edenlerin sayısı ile alakalı bir durumdur. Örneğin;Üniversiteler istediğiniz alanda yeni birimler açtı ise ya da bu alanı tercih edenlerin sayısı azaldı ise şansınız artmaktadır. Aksi durumda ise şansınız azalmaktadır.

Yeni soru sistemi geçen sene sınava giren öğrenciler için bir şanssızlık olarak değerlendirilse de bu sene sistem daha iyi anlaşıldığından, farklı soru tiplerinin öğrencileri zorlamadığı dillendirilmiştir. Fakat paragraf sorularının uzunluğu, zamanın kısıtlı olması gibi durumlar öğrenci aleyhine olduğundan en çok da bu konudan serzenişler olmuştur.

Puanlar Hangi Bölümlerde Düşer?

Bu ve benzeri soruların yanıtlanması mümkün değildir. Çünkü elektronik sistemle ulaşılan sonuçlar tamamen kontenjanlarla, tercih edilen alanlara olan talep derecesine göre değişmektedir. Özellikle bazı sosyal medya alanlarında tamamen bireysel tahminler ileri sürülse de bunlara itibar etmemelidir.

Diğer bir konu da 23 Temmuz- 29 Temmuz tarihleri arasında yapılması gereken tercih sıralarına nasıl karar verilebileceği konusudur.

Tercih Sıralamasının Önemi

Puanın çok yüksek olması fakat hatalı tercih sıralaması yapılması ya da puanın düşük olması fakat doğru tercih sıralaması yapılması gibi durumlar çok sık rastlanan konular olup bu örnekteki 2 tercih sıralaması farklı puanlar olsa da aynı seviyeye gelmek anlamı taşımaktadır. Yani tercihlerinizi sıralarken hem geçen yılın en düşük hangi puanla öğrenci aldığına bakmalı, hem de kontenjanın ne kar olduğu bilinerek tercih yapmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.