Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılı

17.03.2020
78
A+
A-
Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılı

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yılı

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.
Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir,
başka komutanlar hâkim olabilir.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

Birinci Dünya Savaşı çerçevesinde açılan Çanakkale Cephesi; uğruna çok kan dökülüp can verilen, önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur. Osmanlı Devleti savaşa girerken, işgal altında olan topraklarını tekrar almayı hayal etmekteydi. İtilaf Devletleri’nin savaşa girmesinin altında yatan sebep ise Çanakkale Boğazı üzerinden müttefikleri Rusya’ya, silah ve cephane yardımında bulunmak ve Bulgaristan’ın savaşa kendi taraflarında girmesini sağlamaktı.

Osmanlı’nın imkânlarının elverişsiz olmasına güvenen İtilaf Devletleri, kolayca zafer kazanacaklarına çok emindiler. İlk önce 19 Şubat – 18 Mart 1915 tarihleri arasında deniz harekâtını başlattılar. İtilaf devletlerinin kendilerine güvenleri ilk olarak bu aşamada sarsıldı. Türk kuvvetleri büyük bir zaferle deniz harekâtını sonlandırdı. Sonrasındaysa 25 Nisan 1915 tarihinde kara harekâtı kısmı başladı. 9 aya yakın süren bu mücadelenin sonunda da Türk ordusu Mustafa Kemal önderliğinde, büyük bir zaferle bu cepheyi kapatmayı başarmıştır.

Türk ordusunun bu savaşı kazanması, sadece Çanakkale Boğazı’nı kurtarmak demek değildi. O dönemin başkenti İstanbul’un kurtuluşu da Osmanlı Devleti’nin sömürge bir devlet hâline gelmekten kurtarılması da bu zaferle mümkün olmuştur. Bu sebeple de Atatürk, Çanakkale Savaşı sonrasında, “Hamdolsun, İstanbul’u kurtardık.” demiştir.

Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nın 2 yıl daha uzamasına sebep olmuştur. Rusya bu durumdan olumsuz etkilenmiş; beklediği yardımı alamadığı için ülkede Sovyet İhtilali çıkmış ve Çarlık Rusya yıkılmıştır.

Çanakkale Savaşı’nda, İtilaf Devletleri içerisinde İngiliz, Fransız, Hint, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı (Anzak) askerleriyle mücadele edilmiştir. Bu kutlu mücadelemizde sadece cephede erkekler değil; kahraman Anadolu kadınları da ellerinden geleni yapmışlardır. Kadın piyadeler ve keskin nişancılar görev almış; bunları yapamayanlar cepheye silah taşımış, yaralılara yardım etmiştir.

Bu savaş sırasında birçok mucize de yaşanmıştır. Bunlardan birisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün tam kalbine isabet edecek kurşunun, cep saatine denk gelmesiyle yaşanmıştır. Hayatını kaybetmesine sebep olabilecek bu kurşunu, küçük bir yarayla atlatmıştır. Bir diğer mucize ise tabii ki  Çanakkale Zaferi deyince akla ilk gelen kahramanlardan Seyit Onbaşı’nın yaşadığıdır. Üç tane iki yüz ellişer kiloluk mermiyi sırtında taşıyarak topa yerleştiren Seyit Onbaşı, savaşın gidişatını değiştirmiştir. Savaş sonrasında o mermileri kaldırması istendiğindeyse çok zorlanmıştır. O an vatanı kurtarma gayesi, ağır mermileri kaldırmasında etkili güç olmuştur.

Çanakkale Savaşı, Türk milletinin kaderinin değiştiği; tüm dünyaya gücünü tekrar hatırlattığı bir zaferdir. Bu zaferi bize yaşatan kahraman Türk ordusunu, cesur Anadolu halkını ve başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.