Canan Dağdeviren Kimdir?

18.01.2022
277
A+
A-
Canan Dağdeviren Kimdir?

Canan Dağdeviren Kimdir?

Canan Dağdeviren kimdir, neyi bulmuştur? Tüm sorularınızın yanıtı yazımızda!

Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştiren Canan Dağdeviren, Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer aldı. Türk fizik mühendisi Dağdeviren, yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünyada dikkat çeken bilim insanlarından birisi.

4 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Canan Dağdeviren, küçük yaşlardan itibaren bilimsel araştırmalara ilgi duyar. Babasının ona hediye ettiği Marie Curie’nin hayatını anlatan kitaptan çok etkilenir. Zamanla fizik alanına ilgi duyduğunu fark eder. Büyükbabasının 28 yaşında kalp yetmezliğinden öldüğünü öğrenir ve buna benzer sağlık sorunlarını çözebilecek bir teknoloji yaratmaya karar verir.

2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olur. 2009 yılında yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında tamamlar. 2009 yılında Amerika’ya Fulbright doktora bursunu, kendi alanında ilk sırada kazanarak gider. Illinois Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde 5 yıl eğitim görür. Doktora eğitimi boyunca fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamında esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir ve de giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yapar.

2014 yılının Ağustos ayında doktora derecesini alır. Harvard Üniversitesi Genç Akademi üyesi seçilerek Cambridge’e gider. Forbes dergisinin 30 yaşından küçük 30 bilim insanı listesine ve MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 yaş altı mucitler listesinde yer alır.

Canan Dağdeviren, motivasyonunun düşük olduğu zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham aldığını demeçlerinde belirtmiştir.

Kaynak :

www.evrimagaci.org

ETİKETLER:
Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.