CD’ler Nasıl Üretilir ?

26.07.2019
348
A+
A-
CD’ler Nasıl Üretilir ?

Hayatımıza yaklaşık 90’lı yıllarda giren ve uzunca bir süre de önemini giderek hissettiren CD’ler nasıl üretilir, hiç düşündünüz mü? Bu araçlar her ne kadar günümüze doğru yaklaştıkça eski önemini ve yaygınlığını yitirse de, bir dönem hayatımızdaki muazzam yeri sayesinde hakkında bahsetmeyi hak ediyor.

Kelime Etimolojisi

CD’nin tam açılımı ‘’Compact Disk’’tir. Yani Türkçe karşılığı ‘’yoğun disk’’ olarak telaffuz edilir. Bu ismi ise arka arkaya yapılan işlemlerden ve yoğun malzemelerin enjekte edilmesinden ötürü alır.

CD Nasıl Üretilir?

CD, tarihçesi DVD’ye göre bir tık daha önce olan, yaklaşık 1,2 mm kalınlığında, 15-20 gram ağırlığında polikarbonat malzemeden yapılmış bir araçtır.  Bu araçların yapımındaki ilk aşama ise şöyle gerçekleşir.

  • Aşağı yukarı 130 mm çapında düz yüzeyli, dairesel, fotoresist katmanlı özel bir cam hazırlanır. Bu kısım, CD’nin gördüğümüz o dairesel kısmının ilk parçasıdır. Özel bir makinede ise az önce bahsettiğimiz polikarbonat malzeme yakılır. Bu oluşan yeni malzeme, cama ince bir film şeklinde oturtulur.
  • İkinci aşamada electroforming kaplama tekniği sayesinde 0,3 mm kalınlığında nikel kaplanır, stamper üretimi gerçekleşir.
  • En son aşamada ise stamper yani damga kalıp, özel bir enjeksiyon makinesi CD’nin ana kalıbına monte edilir. Erimiş haldeki polikarbon ise CD’nin son haline enjekte edilir ve stamper üzerindeki izler, polikarbon materyale geçirilir; CD de üretilmiş olur. Bundan sonrası tamamen son dokunuşlardır ve CD’ye yansıtıcı alüminyum film ve koruyucu vernik spin kaplama eklenir.
Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.