Çocuğum Okula Başladı/2

30.09.2019
466
A+
A-
Çocuğum Okula Başladı/2

Okul öncesi ve ilkokula yeni başlayan öğrencilerin uyum sürecinde ebeveynlerinin ne yapmaları gerektiği ile ilgili oluşturduğumuz “Çocuğum Okula Başladı” serimizin 2. bölümünü sizlere sunuyoruz. İlk bölümü okumayanlar için Çocuğum Okula Başladı/1 yazımızı okuduktan sonra bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

3) Okul Rehberlik Hizmetleri

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılında okullarda sunulacak olan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin ülke çapındaki genel hedeflerini; Okul Rehberlik Hizmetlerinin Tanıtılması ve Şiddetin Önlenmesi olarak belirledi. Bu iki hedef gerek grup çalışmaları kapsamında tüm okula yansıyacak şekilde ve gerekse sınıf rehberliği kapsamında sınıf ve yaş düzeylerine uygun zenginleştirilmiş etkinlikler çerçevesinde ele alınacak. Bu hedefler, çocukların okula uyumunu kolaylaştıracak ve aile katılımını güçlendirecektir.

Okullarımızdaki psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) servislerinin velilere ve öğrencilere sunabilecekleri hizmetleri daha yakından ve detaylı tanımak için ilk fırsatta ve mümkünse randevu alınarak rehber öğretmenlerin ziyaret edilmesini tavsiye ediyoruz.

4) Okuldan Eve Dönünce Yapılması Gerekenler

Her okul gününün sonunda, çocuğun yeterince dinlenmesini ve olanaklar ölçüsünde dengeli beslenmesini sağlamak öncelikli görülmelidir. Ardından, bir sohbet ortamında karşılıklı olarak gün içerisinde yaşanılanlar konuşulmalı; yargılamadan ve suçlayıcı bir dil kullanmadan okula yönelik sorumlulukların ne düzeyde yerine getirildiği değerlendirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.