Çocuk Gelişimi Okumak İstiyorum!

20.05.2021
408
A+
A-
Çocuk Gelişimi Okumak İstiyorum!

Çocuk Gelişimi Okumak İstiyorum!

Çocuk Gelişimi okumak isteyenlerin aklına takılan; Çocuk Gelişimi bölümü nedir, 4 yıllık Çocuk Gelişimi ve 2 yıllık Çocuk Gelişimi arasındaki fark nedir, 4 yıllık Çocuk Gelişimi için en az kaç net yapmak gerekir, Çocuk Gelişimi bölümünün taban puanları gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk Gelişimi lisans bölümü, insanın doğumundan ergenlik çağının sonuna kadar geçirdiği süreyi, yani 0-18 yaş aralığındaki çocukların geçirdiği değişimi ve gelişimi psikolojik ve biyolojik açıdan ele alıp inceleyen bir disiplindir. Mezunlarına “Çocuk Gelişimi Lisans Diploması” ve “Çocuk Gelişimcisi” unvanı verilmektedir.

Çocukların gelişimini etkileyen her öncül bu bölümün konusunu oluşturmaktadır. Çocuk gelişimini değerlendirmeye yönelik araçların geliştirilmesi, hastanelerde gelişim takibinin yapılması, gelişimlerine yönelik eğitim hedeflerinin ve programlarının hazırlanması gibi çocuk gelişimini ve sağlığını etkileyen her konuda rehberlik ve danışmanlık yapmaktadırlar.

4 Yıllık Çocuk Gelişimi İçin Hangi Puan Türü Gerekli?

4 Yıllık lisans programında yer alan Çocuk Gelişimi bölümü için Eşit Ağırlık puan türü gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi İş İmkânları Nelerdir?

Çocuk gelişimi lisans mezunları eğitim kurumlarında, hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, sosyal hizmetlerde ve de özel kreşlerde görev alabilmektedirler. Devlet kurumlarında çalışabilmeleri için KPSS’ye girmeleri gerekmektedir.

4 Yıllık ve 2 Yıllık Çocuk Gelişimi Arasındaki Fark Nedir?

2 yıllık çocuk gelişimi bölümü bir ön lisans programıdır ve meslek yüksekokulu kapsamında yer alır. Bu bölümden mezun olanlar “çocuk gelişimi meslek elemanı” unvanıyla mezun olup yardımcı personel olarak görev alabilirler. YKS sınavında sadece TYT oturumuna girmek yeterlidir.

4 yıllık çocuk gelişimi bölümü ise bir lisans programıdır ve Sağlık Bilimleri Fakültesi kapsamında yer alır. Bu bölümden mezun olanlar “çocuk gelişimcisi ve eğitimcisi” unvanını alırlar. YKS sınavında TYT ve AYT oturumlarına katılarak eşit ağırlık türünde sınav puanına sahip olmaları gerekir.

Çocuk Gelişimi İçin En Az Kaç Net Gerekir?

Çocuk Gelişimi için en az yapılması gereken netler YÖK Atlas, net sihirbazı verileri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 25,00

TYT Matematik: 8,75

TYT Fen Bilimleri: 2,00

TYT Sosyal Bilimler: 10,25

AYT Matematik: 5,50

AYT Edebiyat: 13,00

AYT Tarih 1: 6,50

AYT Coğrafya 1: 3,50

2 Yıllık Çocuk Gelişimi 2021 taban puanları ve başarı sıralamaları ve net bilgisi için tıklayınız!
4 Yıllık Çocuk Gelişimi 2021 taban puanları ve başarı sıralamaları için tıklayın.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.