Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

23.10.2019
971
A+
A-
Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Coğrafya dersine nasıl çalışılır, coğrafyaya nasıl çalışılır, tyt coğrafya nasıl çalışılır, ayt coğrafya nasıl çalışılır, kpss coğrafya nasıl çalışılır, coğrafya nasıl çalışılır sorularının cevapları yazımızda!

Coğrafya dersi içinde sözel ve sayısal bilgiler barındıran şekillerin, grafiklerin ve haritaların sıklıkla kullanıldığı bir derstir. Bu dersin amacı yer şekilleri, yer altı kaynakları, harita bilgisi gibi konularda bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır. Günlük hayatta sürekli karşımıza çıkabilecek bir derstir. Gittiğimiz bir doğa yürüyüşünde karşılaştığımız dağlar, ovalar, nehirler; deprem, tsunami, sel gibi bir doğal afet; yer bulmak için kullandığımız haritalar gibi birçok yerde coğrafya bilgisi karşımıza çıkmaktadır.

Peki bu sözel ve sayısal bilginin iç içe olduğu bu derse nasıl çalışabiliriz:

  1. Coğrafya dersi, görsel temelli bir ders olduğu için yer şekillerinden yerel saatlere kadar bütün konularda görsel şemalardan yararlanabilirsiniz. Kendinize özgü şekiller çizip anlayacağınız şekilde renklendirerek de konuların hatırlanma oranını yükseltebilirsiniz.
  2. Bu derste haritalardan mutlaka yararlanın. Önce konusuna göre fay hatlarını gösteren, boğazları gösteren ya da madenleri gösteren haritaları iyice inceleyin. Daha sonra dilsiz haritalardan faydalanarak bilgileri kendiniz yerleştirin. Bu sizin görsel olarak bilgileri kodlamanızı sağlayacak ve sözel olarak aklınızda tutulması çok zor olan bilgileri hatırlamanıza katkı sağlayacaktır.
  3. En önemli noktalardan birisi de coğrafya günlük hayatta karşımıza sıklıkla çıkan bir ders olduğu için mutlaka günlük hayatla bağlantı kurun. Bu sizin hem çevrenizi hem yaşadığınız yeri ve dünyayı daha iyi tanımanızı sağlayıp coğrafi bilgileri de aklınızda tutmanıza yardımcı olacaktır. İşlevsel bilgi her zaman akılda kalır.
  4. Derste anlatılan konuyu mutlaka gözünüzde canlandırmalısınız. Anlamadığınız yerleri sormalı ve her söyleneni değil önemli noktaları yazmalısınız. Daha sonra bu önemli noktaları küçük notlar halinde görebileceğiniz yerlere konumlandırmalısınız. Böylece soru çözerken takıldığınız anlarda hemen bakabileceğiniz bir danışmanınız olmuş olur.
  5. Her konunun sonunda testini çözüp yanlış yaptığınız ya da boş bıraktığınız sorular için mutlaka yardım almalısınız. Bu başta size zor gelebilir fakat ilerleyen zamanlarda hata payınızın en aza inebilmesi için bunu yapmalısınız.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.