D Vitaminin Önemi Nedir ?

17.07.2019
265
A+
A-
D Vitaminin Önemi Nedir ?

D vitamini kemiklerimizi güçlendirmesi ve güneşten takviye edilmesi ile bilinen, aslında en komplike ve en gerekli vitaminlerdendir. Kalsiyum ve fosforun, sindirim yollarımızdaki geçişinden sonra vücutta üretilir.  Vücudumuzda ne kadar bulunması gerektiği birçok otoriteye göre aslında değişse de, aşağı yukarı aralığına yorum yapabiliriz. Tabi bunda yaş faktörünün de önemi vardır.

D Vitamini Nelerde Bulunur?

Güneş, en bilindik kaynağıdır. Öyle ki, alınabilecek en sağlıklı ve ciddi yolu da budur. Hangi ürünü tüketirseniz tüketin asla güneşin sağladığı D vitaminine yaklaşamayacaktır. Peki sadece güneşle mi sınırlıdır? Tabi ki hayır. D vitamini diğer vitaminler kadar doğada çok fazla besinde bulunmasa da bazılarında vardır. Örneğin yağ açısından zengin olan ürünler çok önemlidir. Somon, ton balığı, uskumru çeşitleri gibi. Bu ürünlerin yağları da en az kendileri kadar faydalıdır. Bunlar haricinde ise süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, meyve suları, yumurta gibi ürünlerde de D vitamini bulabilirsiniz.

D Vitaminim Eksik ya da Düşük, Zararı Olur mu?

D vitamini o kadar önemli bir vitamindir ki, size sadece basit rahatsızlıklarla yokluğunu hissettirmez. En bilindik etkisi kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarıdır. Çünkü D vitamini, vücut onu sindirdiğinden ilk olarak kemik dokularına etki eder. Doğal olarak kasları da etkiler ve kas güçsüzlüklerine de sebep olur.

D vitaminin eksikliğinde doğacak diğer rahatsızlıklar ise; kanser, şeker, sürekli üşüme, uykusuzluk, depresyon, genel vücut ağrısı, saç dökülmesi gibi semptomlardır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.