Daktilo Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

04.08.2019
1.650
A+
A-
Daktilo Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

Daktilo Nasıl ve Ne Zaman İcat Edildi?

En kaba tabirle daktilo, bir klavye vasıtasıyla hareket ettirilen harflerin mürekkep ile kağıda vuruş yapması ve bu şekilde yazı yazılmasını sağlayan bir makinedir. Bilgisayarın atası olarak kabul edilen daktilo nasıl ve ne zaman icat edildi diye soracak olursanız, 1800’lü yılları gösterebiliriz.

İlk  Daktilo Ne Zaman Üretildi?

1829 yılında, William AuistinBurt tarafından icat edilen ilk daktilo, tipograf adını aldı. Tipograf, elle yazılan bir yazıyla kıyaslandığında daha çok vakit kaybettiriyordu. Bu sebeple başarısız kabul edildi. 40 yıl sonra yani 1868 yılında Sholes yeni bir denemede bulundu ve ilk pratik daktiloyu üretti.  Remington’un 1878’de ürettiği daktilo da bir dikiş makinesi üzerinde bulunuyordu. Makine bir pedalla döndürülüyordu. Ancak büyük harflerle ve silik yazan makine büyük ve pahalı olduğu için piyasaya sürülemedi.

Daktilo Türleri Nelerdir?

Thomas Edison Sholes’un pratik daktilosunu inceledi, bu makinenin elektrikle çalıştırılabileceğini belirtti. Edison, elektrikli daktilo makinesini üreterek 1872’de patentini aldı. Bu makine, 1930’da seri üretime geçti.  Günümüzde hala elektrikli ve mekanik daktilolar varlığını sürdürmektedir. Mekanik daktiloda yazının belirginliği tuşa vuruşun güçlü oluşuyla alakalıdır. Tuşa her vuruşta kaldıraç vasıtasıyla tuşun bağlı olduğu harf kalkarak şeride vurur. Şerit, kağıttaki ilgili yere harfin izini bırakıyor. Her harf basımında şaryo otomatik olarak ilerlemektedir. Elektrikli daktiloda da işleme prensibi aynıdır. Farklı olarak, harfler çubukta değil topta yer almaktadır. Bu yazı topu dönebilir ve kağıda istenen harfi getirir. Elektrikli daktilonun da farklı türleri mevcuttur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.