DENEME ANALİZİ NASIL YAPILMALI?

12.09.2019
195
A+
A-
DENEME ANALİZİ NASIL YAPILMALI?

Deneme Sınavları Neden Önemli?

*Deneme, sınav öğrencileri için önemli bir ayrıntıdır. Çünkü sınav için bilgilerini, bilgi eksikliklerini görmesine ve akademik olarak kendisini tanımasına yardımcı olacaktır. Deneme kendinize bir yol çizmeniz ve sıradaki adımınızı bilmeniz için sizlere önemli ipucları verecektir. Bu gösteriyor ki denemelere katılmanız ya da evde kendinizi denemek için yaptığınız sınavlar sizin için çok önemli istatistiklerdir. İstatistikleriniz de yol göstericinizdir.

Analiz İçin Yapılması Gerekenler:

* Öncelikle düzenli olarak denemelere katılmanız ve sonrasında cevap anahtarıyla karşılaştırarak sonuçlarınızı belirlemelisiniz.

* Girmiş olduğunuz deneme sınavlarınızın sonuçlarını sırasıyla görebileceğiniz bir şekilde bir kağıda  yazabilirsiniz aynı zamanda bilgisayar  ya da telefonunuza da not alabilirsiniz. Fakat kağıt üzerinde yaptığınız çalışmalar daha somut ve değiştirilmesi, üzerinde oynanması  kolay olacağı için kağıt üzerinde çalışmak daha pratik olacaktır. Bunun için girdiğiniz denemeleri tarihi ile birlikte bir  A4 kağıdına yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

*Denemeleri tarihleriyle yazdıktan sonra önemli olan kısmı ise hangi dersten kaç tane doğru, yanlış ve boş var, belirlemektir. Bu bilgileri de kağıt üzerine yazdıktan sonra netlerinizi de hesaplayıp yazmalısınız.  Herhangi bir dershanede deneme sınavlarına girmiyorsanız eğer netlerinizi göze çarpacak bir şekilde belirginleştirip not almalısınız. Bunun beraberinde haftalık ders programınızda hangi derse daha yoğun çalışmanız gerektiğini kendiniz göreceksiniz.

*Boş ve yanlışlar sizlere çalışmanızda nelere odaklanmanız gerektiğini ve bir sonraki adımınız ne olmalıdır, bunu gösterecektir. Örneğin Matematik dersinin Doğal Sayılar konusundan iki tane boşunuz olsun, Rasyonel Sayılar konusundan ise bir tane yanlışınız olsun. Soruyu boş bırakma nedeniniz konuyu bilmediğiniz içindir ya da yetiştiremediğiniz içindir. O halde yapılması gereken Doğal Sayılar konusunun öğrenilmesidir. Var olan bilgi eksikliğinin giderilmesi için konu öğretmen, kitap ya da video izlenerek öğrenilmelidir. Haftalık programınıza da konu eksikliğinin giderilmesi ve tekrarını eklenmelidir. Bu sayede bu hafta çalışılması gereken konu hakkında bilgi sahibi olunmuş olacaktır.  Yanlış cevaplanmış olan Rasyonel Sayılarla ilgili ise konu tekrarı ve bol soru çözülmelidir. Çünkü konu öğrenilmiş olabilir fakat sorun farklı alternatiflerdeki sorularla karşılaşılmadığı için yanlış cevaplanmış olabilir. Bu yüzden bol soru çözmek faydalı olacaktır.

* Deneme sonuçlarına göre boş ve yanlışlarınızda ki düşüş ve yükselişleri takip edebilirsiniz. Bu istatistiklerin ise ders bazında oluşturulması daha yararlı olacaktır. Örneğin toplamda beş tane denemeye girdiğinizi varsayalım elimizde Türkçe dersi için Matematik dersi için ve diğer dersler için beş farklı sonuç olacaktır. Denemede en düşük net üçüncü deneme sonuçlarında olduğunu fark ettiniz. Bu durumda yapılacak üçüncü denemedeki konuların tam öğrenilmesini fark edip konu eksikliklerini ortadan kaldırmak için haftalık programınıza eklemelisidir.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.