Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

29.04.2021
880
A+
A-
Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

Deneme Analizi Nedir?

Deneme analizi nedir ve nasıl yapılır, deneme analizi yapmak ne işimize yarar, deneme çözerken nelere dikkat etmeli, deneme çözmek tek başına yeterli midir? Birçok sorunun yanıtı yazımızda ve videomuzda!

Deneme, sınav hazırlığında hangi noktada olduğunuzu gösteren ve analizi doğru yapıldığında sizleri başarıya ulaştıracak en önemli araçtır. Her denemeyi gerçek bir sınav provası gibi düşünmek gerekir. Bu ciddiyette deneme sınavını çözüp ardından detaylı incelemesini yaparak gerçek sınava tam hazır bir şekilde girebilirsiniz.

Deneme sınavı analizi bir nevi denemenin röntgenini çekmek demektir. Bu sayede yanlışlarınızın ve boşlarınızın neden kaynaklarını tespit edebilir ve netlerinizi artırabilirsiniz. Peki, deneme analizi nasıl yapılır?

Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

 • Çözdüğünüz deneme sınavlarının takibini yapın.
  Çözdüğünüz tarihi, doğru/yanlış/boş cevap sayınızı, toplam net sayınızı ve çözdüğünüz süreyi bir tablo oluşturarak not edin. Her deneme sonrası bir öncekilerle karşılaştırın. Artış ve düşme varsa nedenini sorgulayın.
 • Sadece cevap anahtarına bakıp geçmeyin.
  Cevap anahtarından doğru/yanlış/boş cevapları kontrol edip geçmeyin. Yanlışlarınızın ve boşlarınızın doğrusunu mutlaka öğrenin. Anlamaya çalışın. Gerekirse bu soruları kesip bir yerde biriktirin ve zaman zaman tekrar göz atın.
 • Daha çok hangi konudan yanlış ve boş cevaplarınızın olduğunu tespit edin.
  Yanlış ve boş cevaplarınızın daha çok hangi konudan olduğunu tespit edin ve yazın. Bu yanlış ve boşunuz konu eksikliğinden mi yoksa gerekli soru pratiğini yapmadığınız için mi? Bunu belirleyin ve harekete geçin. Konu eksikliğindense konu çalışması ya da konu tekrarı yapın. Soru pratiği yapmadığınız içinse soru bankasından o konunun testini çözerek ilerleyin.
 • Yanlışlarınız dikkat dağınıklığındansa farkındalığınızı artırın.
  Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorununuz varsa bunun üzerine çalışmalar yapın. Gerekirse rehber öğretmeninizden ya da size yardımcı olacak birisinden yardım alın. Nefes egzersizi yapmak, sınava dair olumlu düşünceler geliştirmek ve kendinize güven duymak sizlere yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sınava yönelik kaygılarınızı bir kağıda yazıp bunları olumlu düşüncelerle değiştirmek de sizlere bu noktada yardımcı olacaktır.
 • Her deneme sınavının gerçek bir sınav provası olduğunu unutmayın!
  Her denemeyi gerçek bir sınav gibi düşünün ve ona göre hareket edin. Fakat şunu da unutmayın, deneme sonucunuz istediğiniz gibi olmadığında pes etmek yerine hala vaktiniz varken elinizden geleni yapıp çalışmalarınıza daha da ağırlık vererek ilerleyin.

Hepiniz başarılar dileriz!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar :

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Çok güzel yöntemler denicem sağolun

 2. Bürke dedi ki:

  En önemlisi eksik konuları tespit etmek

 3. Mukadder dedi ki:

  Harika fikir, kaç doğru kaç yanlış yaptımı her ayın denemesinde yazıcam

 4. Cagatay dedi ki:

  “İki şık arasında kaldım diğeriymiş.’’ deyip sadece doğru şıkka bakmak, doğruyu öğrenmek değildir. O kadar doğru ki kendimi kandırmamalıyım.

 5. Sahra dedi ki:

  Taktiklerinizi denedim ve başarılı sonuç aldım netlerini yükseltmek isteyen herkes söylediklerinizi yapmalı, yanlış çıkan konuları öğrenmek çok büyük artıymış gerçekten