Deneme Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

27.02.2020
255
A+
A-
Deneme Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Deneme Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Deneme, sınav hazırlığınızda hangi noktada olduğunuzu gösteren ve başarı ivmenizi arttırmanız için size en doğru sinyalleri veren araçtır. Her deneme çözdüğümüzde gerçek sınavın bir provasını yapmış oluruz. Hedeflediğimiz başarıya ulaşabilmek için bu aşamada neler yapabiliriz ve puanlarımızı nasıl arttırabiliriz? İşte bu soruların cevaplarını çözdüğümüz denemenin sonucuna göre analiz ederek bulabiliriz. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

 • Deneme Sonucundan Önce Denemeyi Yetiştirmeye Odaklanın.

Gerçek sınavda da en çok problem yaşanan noktalardan biri zamanı yetiştirememedir. Bunun için analizin ilk maddesi, deneme sınavınızı kaç dakikada bitirdiğinizi not almaktır. Sürenin gitgide aşağı çekilmesi, gerçek sınavda yaşanılabilecek olası stres kaynaklı odaklanamama problemi ile kaybedilen süreyi, daha rahat telafi edebilmenizi sağlayacaktır.

 • Deneme Bitiminde Her Denemeniz İçin Doğru Yanlış ve Boş Sayınızı Not Alın.

Hangi ay, hangi yayının denemesinden çözdüyseniz bunu belirterek, kaç doğru, kaç yanlış çıkardığınızı bir ajandaya not alın. Her denemede kaç net arttırdığımızın takibi önemlidir. Bu başarı grafiğinizdeki inişleri ve çıkışları size gösterecektir. Aynı zamanda fark edemediğiniz performans düşüklüklerinizi size göstererek motivasyonunuzu geri kazanmamıza yardımcı olacaktır.

 • Hangi Dersten Daha Çok Eksiğiniz Var Tespit Edin.

Sınav için bir dersin getirisi ve soru sayısı önemli bir noktadır. Çok soru gelen bir ders için yanlış fazlalığı bazen hangi dersten tam olarak eksiğiniz olduğu gerçeğini suratınıza çarpar. Önceliğimizi önem derecesi yüksek olan derslere ve en çok yanlışımızın, eksiğimizin olduğunu derslere vermeliyiz.

 • Hangi Dersin Hangi Konularında Probleminiz Olduğunu Tespit Edin.

Bir deneme için sonuç karneniz hangi konudan yanlış çıkardığınızın listesi ile veriliyorsa şanslısınız. Bu listedeki konular için ikiden fazla yanlış çıkan her konunuzu tekrar detaylı olarak gözden geçirin. Bir yanlışınızın olduğu konu için ufak bir tekrar bile unutmaya başladığınız konuları hatırlatacaktır. Kendinizin çözdüğü sonuç karnesi olmayan denemeler için de hangi konuda daha çok zorlandığınızın tespiti için yanlışlarınızdan faydalanmanız gerekmektedir.

 • Her Yanlış ve Boşunuzun Doğru Cevaplarını Öğrenin.

Denemede ‘’Anlık bir dikkatsizlik sonucunda yanlış yaptım.” ya da “İki şık arasında kaldım diğeriymiş.’’ deyip sadece doğru şıkka bakmak, doğruyu öğrenmek değildir. Eğer iki şık arasında kalmışsak ve zihnimiz bize bir kere yanlışı işaretletmiş ise aynı yanlışa başka bir sınavda yine düşebiliriz. “Neden doğru şık o imiş?” diyerek detayına inmek size gelecekte bir net kazandırabilir. Her yanlış ve boşun doğrusunu öğrenerek eksiklerinizi tespit ederek başarınızı arttırabilirsiniz.

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Çok güzel yöntemler denicem sağolun

 2. Bürke dedi ki:

  En önemlisi eksik konuları tespit etmek

 3. Mukadder dedi ki:

  Harika fikir, kaç doğru kaç yanlış yaptımı her ayın denemesinde yazıcam

 4. Cagatay dedi ki:

  “İki şık arasında kaldım diğeriymiş.’’ deyip sadece doğru şıkka bakmak, doğruyu öğrenmek değildir. O kadar doğru ki kendimi kandırmamalıyım.

 5. Sahra dedi ki:

  Taktiklerinizi denedim ve başarılı sonuç aldım netlerini yükseltmek isteyen herkes söylediklerinizi yapmalı, yanlış çıkan konuları öğrenmek çok büyük artıymış gerçekten