Deneme Çözmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Deneme Çözmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Deneme Çözmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Deneme çözmeye ne zaman başlanmalı, deneme çözmeye korkuyorum ne yapmalıyım, deneme çözmek neden önemli gibi pek çok sorunun yanıtı videomuzda ve yazımızda!

Deneme Çözmeye Ne Zaman Başlamalı?

Deneme sınavı, sizi gerçek sınava hazırlayan en önemli araçtır. Bu nedenle deneme çözerken de çözdükten sonra analinizi yaparken de ciddi olmak gerekir. Peki gerçekten verim alabilmek için deneme çözmeye ne zaman başlanmalıdır?

Gerek MEB tarafından yapılan LGS gerekse ÖSYM’nin yaptığı YKS ve benzeri sınavlarda öğrencinin konuyu bilmesinin yanında sınav stratejisini de geliştirmiş olması gerekir. Bilgiyi doğru kullanmak, akıl yürütebilmek, odaklanabilmek, süreyi iyi kullanmak, test tekniğini ve soru tiplerini iyi bilmek bu tip sınavlarda öğrenciden beklenen şeylerdir. Öğrencinin tüm bunlara hakim olabilmesi içinse en az 3 ay önceden deneme çözmeye başlayarak bu teknikleri geliştirmesi gerekir.

Sınava hazırlanan bir öğrenci, sınava 3 ay kala konularının birçoğunu tamamlamıştır. Bununla beraber de artık gerçek sınav provasına başlaması gerekmektedir. Eğer deneme çözmek için konuların tamamının bitmesi beklenirse geriye çok az bir vakit kalabilir. Bu da yeterli provayı yapamadan sınava girmek demektir.

Her deneme sınavı, gerçek sınav gibi düşünülmelidir. Süre tutulmalı, sessizlik sağlanmalı, bölünmeden tek seferde çözülmelidir. Sınavı çözerken hangi testten başlarsanız daha iyi odaklandığınızı belirlemeniz gerekir. Süreyi doğru kullanmayı öğrenerek yetiştirememe problemini çözmelisiniz. Deneme sınavı sonrasındaysa hangi konularda eksiğinizin olduğunu tespit ederek bunları gidermelisiniz. Yanlışlarınızın ve boşlarınızın doğrusunu öğrenmek çok çok önemlidir. Ancak bu şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Deneme Takip Çizelgeleri

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.