Deprem Anında Yapılması Gereken 3 Hamle

02.11.2020
1.256
A+
A-
Deprem Anında Yapılması Gereken 3 Hamle

Deprem Anında Yapılması Gereken 3 Hamle

Deprem anında yapılması gereken 3 önemli hamleyi biliyor muyuz?

Deprem, ülkece sık sık yaşadığımız doğal afetlerden birisi. Bu afetle yaşamayı öğrenip, gerekli önlemleri alarak artık can kayıplarını önlemeliyiz. Deprem anında yapacağımız 3 hamle bizlerin hayatını kurtaracaktır. Peki, deprem anında yapılması gereken 3 hamle nedir?

Çök, Kapan, Tutun

Deprem anında kanepe, koltuk, yatak, çamaşır makinesi gibi sağlam eşyaların yanına yaklaşıp ÇÖKmelisiniz. Devrilecek, kırılacak, patlayacak eşyalardan ve maddelerden uzak durmalısınız.

Başınızı ve boynunuzu ellerinizin arasına alarak korumalısınız. Cenin pozisyonu denilen anne karnındaki gibi bir pozisyonda yere kıvrılmalı ve KAPANmalısınız.

Depremin şiddetiyle olduğunuz yerde sabit kalamayabilirsiniz. Bunun için TUTUNmalısınız.

ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketini sağlam eşyaların yanında Hayat Üçgeni oluşturarak yapmalısınız. Örneğin; sağlam bir kanepenin yanına çöküp kapanarak oluşturacağınız hayat üçgeni hayatta kalmanıza yardım edecektir. Fakat sağlam olmayan bir masanın altına girmeniz, masanın kırılarak üstünüze çökmesiyle ezilmenize yol açacaktır. Bu da hayatınıza mal olabilir.

Hayat Üçgeni Nedir?

Sağlam bir eşyanın düşen, çöken malzemeleri tutması ile oluşan küçük bir boşluk vardır. Bu boşluğun oluştuğu alana hayat üçgeni denir. Bu alanı evinizi gözden geçirerek daha önceden tespit etmenizde yarar vardır.

Salondaysanız sağlam bir koltuk, kanepe yanı; yatak odasında yatağınızın yanı; mutfakta sağlam bir sandalye ya da masa yanı; banyoda çamaşır makinesi yanı gibi alanlar hayat üçgeni oluşturulabilecek yerler arasındadır. Tabii ki bu eşyaların sağlamlığına ve etrafında devrilecek ve kırılacak şeylerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Kaynak : Deprem Öncesi, Anı ve Sonrası Alabileceğiniz Önlemleri Biliyor Musunuz? – AFAD

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.