Ders Çalışırken Müzik Dinlenir Mi?

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir Mi?

Ders Çalışırken Müzik Dinlenir Mi?

Ders çalışırken müzik dinlenir mi, ders çalışırken dinlenen müzik yararlı mıdır zararlı mıdır? Ders çalışırken dinlenecek müzikler neler? Ders çalışırken müzik dinlemek konusu ile ilgili tüm soruların yanıtı ve size özel hazırlanmış müzik listeleri yazımızda!

İnsan beyni aynı anda birçok işe odaklanmak yerine tek bir işe odaklandığında daha verimli bir çalışma ortaya koymaktadır. Her ne kadar aynı anda birçok işi yapmak verimliymiş gibi gözükse de aslında birden fazla şeye bölünmek, hem yapılan işin süresini uzatmakta hem de kalitesini düşürmektedir.

Ders çalışma sürecini eğlenceli hale getirmek için bazen öğrenciler de müzikle beraber çalışmayı tercih edebiliyor. Fakat iki iş aynı anda yapılabiliyormuş gibi gözükse de bir süre sonra ya konuya odaklanıp müzik geri plana atılmakta ya da ders çalışma bir kenara bırakılıp şarkıya eşlik edilebilmekte. Bu da maalesef verimsiz bir çalışmaya ve zaman kaybına neden olmaktadır.

Dersten sıkılmanızı engelleyeceğini düşünerek açtığınız müzik, bir süre sonra sizin dersten kurtulmanızı sağlayan bir araç haline dönüşerek en büyük engeliniz olmakta. Peki müzik dinlemeyi seviyor ve dersle müzik ilişkisini verimli bir şekilde kurmak istiyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz?


Öncelikle müzik, duygularımız üstünde çok büyük etkisi olan bir sanat dalıdır. Hatta müziğin ruhun gıdası olduğu yüzyıllardır söylenegelmektedir. İnsan üzerinde böyle güçlü etkisi olan bu sanat dalını bizler, çalışmalarımızdan önce motivasyon ya da odaklanma aracı olarak kullanabiliriz.

Ders çalışmak için gerekli isteği kendinizde bulamadığınız zamanlarda motive olmak amacıyla sizi eğlendirecek, mutlu edecek ve harekete geçirecek şarkılar dinleyerek bu ruh halinden kurtulabilirsiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olmak amacıyla derskocu.com olarak Spotify Motivasyon Listesi‘ni oluşturduk.

Aynı zamanda derse başlamadan önce hazırlık aşamasında, sözleri olmayan besteler dinleyerek kendinizi ders çalışmaya hazırlayabilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirip her çalışma öncesi 5 – 10 dakika nefes egzersizi yaparak klasik eserlerden ve sözsüz bestelerden oluşan Spotify Odaklanma Listesi‘ni dinleyebilirsiniz.

Listelere eklememizi istediğiniz şarkıları bizlere iletebilirsiniz. Hepinize iyi eğlenceler ve de çalışmalarınızda başarılar diliyoruz!

ders çalışma motivasyonu müzik listesi
ders çalışmak için odaklanma listesi

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.