Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

13.11.2023
1.516
A+
A-
Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Ders tekrarı nasıl yapılır, ders tekrarı yaparken nelere dikkat etmeli, konu tekrarı nasıl yapılır, neden ders tekrarı yapılmalı gibi sorular sizin de aklınıza takılıyorsa yazımıza göz atmalısınız!

Çalışılan konuların kalıcı olabilmesi ve öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşebilmesinin yollarından biri tekrardır. Bir konunun sadece bir kez çalışılmış, okunmuş ya da dinlenmiş olması kalıcılık açısından yetersizdir. Bu nedenle ilk çalışmanın üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra tekrar yaparak bilgi taze tutulmalıdır. Bunu bilmenize rağmen tekrar yapmakta zorlanıyorsanız hangi aralıklarla yapmanız gerektiğini kestiremiyorsanız gelin beraber bu duruma çözüm bulalım.

Tekrar bir konunun belli aralıklarla ele alınmalısıdır. Ancak bizler o belli aralığın ne zaman olduğunu tam olarak kestiremeyebiliriz. İnsanlar öğrendikleri bilginin yüzde %66’sını bir günde,  %75’ini de bir haftada unutabiliyor. Bunun için de bir konunun ilk tekrarı, konu çalışıldıktan bir hafta sonra mutlaka yapılmalıdır. İlk tekrarın ardından da iki ila üç hafta sonra yeni konularla birlikte tekrar gözden geçirilmelidir.  Kolay ve zor konu diye de bir ayırıma gidilebilir. Size  karışık gelen bir konunun tekrarını farklı, kolay gelen konunun tekrarını farklı şekilde yapabilirsiniz.

Kolay Öğrenilen Konular İçin Tekrar Yapma Yöntemi

Bir konuyu daha önceden biliyorsanız ya da o konuya ilgi duyuyorsanız bu bilginin kalıcılığı zihninizde daha yüksek olacaktır. Gene de her ne kadar konu sizin için kolay olsa da tekrarını, 1 hafta içinde yapmalısınız. Aynı konuyu 2 ay içerisinde belirlediğiniz bir günde kısa bir tekrar ile çalışmış olmak da konunun pekişmesi için yeterli olacaktır.

Eğer, kısa süreli tekrarı nasıl yapacağımı bilemiyorum, konunun başına bir oturduğumda kalkamıyorum, diyorsanız konunun çerçevesini çizmeyi öğrenin. İlk çalışmanızda zaten ayrıntılı çalıştığınızı ve bilginin sadece altını çizdiğiniz not aldığınız kısımları okumanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Böylece zaten iyi olduğunuz bir alanla ilgili daha fazla vakit kaybetmeden tekrar yapmış olacaksınız.

Zor Öğrenilen Konular İçin Tekrar Yöntemi 

Konuya ilk çalıştığınızda zorlandıysanız o konuya yönelik bir ön yargı durumu oluşabilir. Bundan dolayı da konunun akılda kalma süresi daha kısa olacaktır.

Bu noktada izlemeniz gereken yol: İlk tekrarınızı konu çalışmasını bitirdikten sonra ilk 3 gün içerisinde, yeniden detaylıca konuya çalışarak yapmalısınız. Sonrasında aynı konuyu 3 hafta içerisinde bir kez daha çalışarak konunun pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Bilginin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya aktarılması için tekrarın ne kadar önemli olduğu gerçeğini  atlamadan çalışmalarınızı sürdürmelisiniz!

 İlgili Diğer İçerikler :

Çalıştığım Konuları Unutuyorum!

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sude bal dedi ki:

    Kolay ve isteğim olan konulardaki tekrar metodunuz gerçekten işe yarıyor denedim çok verim aldım