Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

13.04.2022
1.055
A+
A-
Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Ders tekrarı nasıl yapılır, ders tekrarı nasıl yapılmalı, tekrar nasıl yapabilirim, konu tekrarı nasıl yapılır gibi soruların cevabını merak edenler yazımıza göz atabilirler.

Çalıştığımız konuları tam öğrenmenin değişmez kuralı tekrardır. Bir konunun sadece çalışılmış, okunmuş ya da dinlenmiş olması sınav çalışması için yetersizdir. Bilgilerin yavaş yavaş silindiği, unutulduğu gerçeği ile yüzleştiğimiz bir süreçtir sınava hazırlık dönemi. Yine de tekrar yapmakta zorlanıyor, tekrar yapmak için oturup kendimizi birden konuyu sıfırdan çalışırken buluyorsak gelin doğru ders tekrarının nasıl yapıldığını beraber öğrenelim.

Tekrar bir konunun belli aralıklarla ele alınmalısıdır. Ancak bizler o belli aralığın ne zaman olduğunu tam olarak kestiremeyebiliriz. İnsanlar öğrendikleri bilginin yüzde %66’sını bir günde,  %75’ini de bir haftada,unutabiliyor. Bunun için de bir konunun ilk tekrarı, konu çalışıldıktan bir hafta sonra mutlaka yapılmalıdır. İlk tekrarın ardından da iki ila üç hafta sonra yeni konularla birlikte tekrar gözden geçirilmelidir.  Kolay ve zor konu diye de bir ayırıma gidebilir. Size  karışık gelen bir konunun tekrarını farklı, kolay gelen konunun tekrarını farklı şekilde yapabilirsiniz.

Kolay Öğrenilen Konular İçin Tekrar

Bir konuyu daha önceden biliyorsanız ya da o konuya ilgi duyuyorsanız zihninizde bilginin kalması daha kolay olacaktır. Bundan dolayı da konunun zihninizde kalma süresi biraz daha uzun olacaktır. Gene de her ne kadar konu sizin için kolay olsa da tekrarını, 1 hafta içinde yapmalısınız. Aynı konuyu 2 ay içerisinde belirlediğiniz bir günde kısa bir tekrar ile çalışmış olmak da konunun pekişmesi için yeterli olacaktır.

Eğer, kısa süreli tekrarı nasıl yapacağımı bilemiyorum, konunun başına bir oturduğumda kalkamıyorum, diyenlerdenseniz kendinize konu anlamında da güvenmeyi öğrenmelisiniz. Konunun çalışma süresi eğer 3 saat ise 20 dakikalık özet çalışmalar yapabilirsiniz.

Zor Öğrenilen Konular İçin Tekrar

Bir konuya önceden çalışıp zorlandıysak ya da ilk kez öğreniyorsak aklımızda çokça soru işaretinin olması normaldir. Fakat bu durum bizim zorlanmamıza sebep olacağı için konuya mesafeli yaklaşmamıza sebep olabilir.  Bundan dolayı da konunun akılda kalma süresi daha kısa olacaktır.

Bu noktada izlemeniz gereken yol: İlk tekrarınızı konuyu çalışmayı bitirdikten sonra, ilk 3 gün içerisinde, yeniden detaylıca konuya çalışarak yapmalısınız. Sonrasında aynı konuyu 3 hafta içerisinde bir kez daha çalışarak konunun pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Bilginin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya aktarılması için tekrarın ne kadar önemli olduğu gerçeğini  atlamadan çalışmalarınızı sürdürmelisiniz!

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sude bal dedi ki:

    Kolay ve isteğim olan konulardaki tekrar metodunuz gerçekten işe yarıyor denedim çok verim aldım