Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

15.12.2020
603
A+
A-
Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

Ders çalışırken dikkat dağınıklığı nasıl önlenir, dikkati toplamak için neler yapılabilir, ders çalışmaya odaklanmak için neler yapılmalı gibi birçok soruya cevap arıyorsanız yazımıza göz atmanızda yarar var!

Ders çalışırken sürekli dikkatiniz dağılıyorsa ve bu problemi nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız sizlere bazı önerilerde bulunacağız.

Ders Çalışırken Dikkati Dağılanlara 6 Öneri

ders çalışırken dikkat eksikliği için öneriler
 1. Uykunuzu ve beslenme şeklinizi düzenleyin.
  Geceleri çok geç saatte yatıyor, sabahları ise erken kalkıyorsanız bu durum size yorgun hissettireceğinden derse odaklanmanızı engelleyecektir. Bu nedenle kendi fizyolojik ihtiyacınız olan uyku süresini belirleyerek işe başlayın. Yatma ve kalkma saatlerinizi ona göre düzenleyin.
  Bu noktada beslenme düzeniniz de çok önemli. Sıklıkla paketlenmiş gıda ve şekerleme benzeri ürünler tüketiyorsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Aynı şekilde yeterli miktarda su içmiyorsanız bu da size yorgun hissettirecektir.
  Yeterli miktarda sıvı, sebze ve meyve tükettiğinizden emin olun!
 2. Kendinize ders çalışma ortamı hazırlayın.
  Evde kendi odanız varsa orada, yoksa evin uygun bir köşesinde kendinize çalışma alanı oluşturun. Seçtiğiniz yerin gürültüden ve dış etkenlerden olabildiğince uzak bir yer olmasına dikkat edin.
  Çalışma ortamınızın yeterince ışık alan aydınlık bir yer olmasında yarar var. Bunun dışında bir masa ve sandalye, sadece ihtiyacınız çerçevesinde kalem ve kağıdın olması yeterli. Masanızda gereğinden fazla kırtasiye malzemesi bulunması da dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır.
 3. Odak sürenizi belirleyin ve buna göre bir program oluşturun.
  Bugün şu derse mi çalışsam, hayır şuna çalışayım, aslında şu da vardı” gibi cümlelerin aklınızı kurcalamaması için bir ders çalışma programı hazırlayın. Neye ne kadar çalışacağınızı bilmek, kafa karışıklığını önleyecektir.
  Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta odak süreniz. Eğer siz 20-25 dakikadan sonra dikkatinizi kaybediyorsanız buna göre bir ders çalışma programı hazırlamalısınız. Bu noktada Pomodoro Tekniğinden yararlanabilirsiniz.
  Bu teknikte sürekli mola veriyormuş hissine kapılabilirsiniz. Fakat odaklanarak çalışacağınız 20 dakika size verim sağlarken, dikkatiniz dağınık bir şekilde çalışacağınız 40 dakika size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle 20 verimli dakika ve ardından 5 dakika mola şekilde ilerleyebilirsiniz.
 4. Derse başlamadan 5 dakika klasik müzik dinleyin ya da nefes egzersizi yapın.
  Sözleri olmayan, sadece enstrümanların yer aldığı bir beste sizi rahatlatacak ve sözlere takılmayacağınız için odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.
  Diğer yandan nefes egzersizi yapmak da size fayda sağlayacaktır. Burnunuzdan derin, diyafram nefesi alıp yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Bunu 4-5 defa tekrarlayın. O an orada ne niyetle, hangi amaçla bulunduğunuzu kendinize hatırlatın. Bu ders çalışma motivasyonunuzu arttıracaktır.
 5. Çalışmaya başlamadan telefon bildirimlerini kapatın.
  Günümüzde ders çalışırken internetten ve bilgisayardan uzak durma gibi bir şey pek mümkün değil. Çoğumuz ders çalışırken internetten yardım alıyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, sizi çeldirecek durumlar.
  Mesela telefonunuza gelen sosyal medya bildirimleri. Ders çalışmaya başlamadan önce mutlaka bu bildirimleri kapatın. Sanki pek de vaktinizi almıyormuş gibi gelse de aslında odaklanmanızı engelleyerek tüm çalışmanızı verimsiz hale getiren bir durumdur bu.
 6. Tek bir şeyle meşgul olun, o da çalıştığınız ders olsun.
  Masaya oturduğunuzda etrafınızda sadece çalışacağınız derse ait şeyler olsun. Matematik çalışırken etrafınızda Türkçe dersine ait kitaplar vs olmasın. Eğer aç değilseniz yine etrafta yiyecek ve içecek bulunmasın. Su hariç! Gereğinden fazla renkli kalem ve post-it masanızda bulunması da yine dikkat dağınıklığına yol açacaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.