Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite/2

28.10.2019
776
A+
A-
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite/2

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite üzerine yazımızın ikinci bölümüyle karşınızdayız. Anne-baba olarak bu konuyla ilgili neler yapılabilirsiniz? Yazımızda bunun cevabını bulabileceksiniz. İyi okumalar diliyoruz.

     

       Anne-Babalara Öneriler:

 • Çocuğunuzun tıbbi kontrollerini, erken tanı ihtiyaçlarını, hekim önerilerini ve bütüncül gelişimini iyi takip edin.
 • Çocuğunuzla yapıcı konuşmayı ihmal etmeyin. Ona yönelik davranışlarınızın gerekçelerini ve duygularınızı sözlü olarak paylaşmayı ihmal etmeyin.
 • Sürekli engellemek ve “ Dur yapma!” demek yerine, ona alternatif olumlu davranışlar için model olmaya, yaratıcı seçenekler sunmaya çalışın.
 • Ebeveynler olarak öncelikle bizlerin ekran bağımlılığı ile mücadele ederek; bilişim teknolojilerinin doğru kullanımı ve aile içi paylaşımın önemi hakkında olumlu örneklere dönüşmemiz gerekir. Hiperaktivite güçlükleri ile mücadele, çocukların tablet-telefon başında hareketsiz oturmalarını sağlamak değildir. Çocuklar sınırları, kuralları, beklemeyi, yardım etmeyi, yardım istemeyi, empati kurmayı dijital platformlarla değil güvenli ve gerçek yaşantılarla içselleştirebilir.
 • Çocuğunuza sınır koyarken; sadece neleri yapmaması gerektiğini söyleyerek engellemek aranızdaki sevgi bağlarına zarar verebilir. Sevebileceği, zevk alacağı, üretebileceği ve gelişimini destekleyebilecek seçenekler sunarak hem özgürlük alanlarını genişletebilir hem de kazan-kazan anlayışını hayata geçirebilirsiniz.
 • Çocukların kendilerini rahatsız eden ve mutsuz kılan her konuda özgürce konuşmasını ve yardım istemesini teşvik edin. Bununla birlikte, önyargısız bir şekilde öğretmenlerin gözlemlerini ve eleştirilerini de dinlemeye çalışın. Kendimize ve çocuğumuza karşı objektif-yansız olamayabiliriz.
 • Çocuklar ürün verdikçe, okuldan eve olumlu hikâyelerle döndükçe her geçen gün daha uyumlu olacaklardır. Bu nedenle, basamaklandırılmış ve bireysel farklılıklara göre tasarlanmış akademik etkinler yoluyla çocukların okul ortamlarındaki benlik algılarını güçlendirmemiz mümkündür.
 • Çocukların sadece yetersizlik alanlarına ve olumsuz davranışlarına vurgu yapmak çözümsüzlüğe götürecektir. Bir yandan zarar verici davranışlar önlenmeye çalışılırken bir yandan da güçlü alanların ve olumlu davranışların ön plana çıkarılması tercih edilmelidir.
 • Evde ve okulda konulacak kuralların açık, net ve gerçekçi olmasına dikkat edin. Mümkün olduğunca çocuğun da katılımcı olduğu, görüş belirttiği hatta kendi ifadeleri ile kaleme alınan yazılı kurallar oluşturmaya özen gösterin. Özellikle okul öncesi dönem ve ilkokul yıllarında okul ve sınıf kurallarının görsellerle ve sembol pekiştireçlerle desteklenmesi anlaşılmalarını ve somutlaştırmayı destekleyecektir.
 • Kuralların ceza odaklı belirlenmemesine, çocuğun da kabul edebileceği ve gelişimsel özellikleri ile uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Tıbbi ve eğitsel tanılamalarla desteklenmeyen ifadelerin birer etiket olarak çocuğun üzerine yapışmamasına özen gösterin.
 • Tıbbi ve eğitsel tanılamalar, yaşam boyu etiketlenmeyi veya dışlanmayı değil, çocuğun gelişimini destekleyecek profesyonel bakış açısının ve tedbirlerin işe koşulmasını hedefler.
 • Eğitsel tedbirler açısından, okulunuzun rehberlik servisi ve öğretmenleriniz ile sürekli temas halinde bulunmanız yarar sağlayacaktır.
 • Çocuk, aile, doktor, okul ve destek alınıyor ise rehberlik araştırma merkezleri (RAM) arasındaki işbirliğinin önemini unutmayın.
 • Çocukla ilgili işe koşulacak her kararın, yapılacak her türlü yönlendirmenin öncelikle onun üstün yararına olması esas alınmalıdır.

 

Yazımızın 1. kısmını okumak isterseniz:

https://www.derskocu.com/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-1/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.