Dilekçe Nasıl Yazılır?

05.12.2019
791
A+
A-
Dilekçe Nasıl Yazılır?
Dilekçe Nedir?

Dilekçe; resmî makamlara dilek, ihbar ve şikâyetin bildirilmesi ya da herhangi bir konuda bilgi alınmak istenmesi durumunda yazılan resmi mektuptur. Tek bir kişi tarafından yazılabileceği gibi bir topluluk tarafından da yazılabilir. Dilekçe yalnızca makamlara hitaben yazılır ve kişilere hitaben dilekçe yazılmaz. Her Türk vatandaşının dilekçe hakkı bulunmaktadır ve  bu hak anayasa teminatı altındadır.
Dilekçe; hukuk ile ilgili durumlarda, bankacılık işlemlerinde, eğitim ile ilgili durumlarda, iş yerlerinde ve devlete ait kurumlarda bazı işlemlerin yapılmasını talep etmek, şikayette bulunmak ya da teşekkür etmek için yazılabilir. Dilekçede kullanılacak dil yalın, anlaşılır ve ciddi olmalıdır. Yazılacak makama dikkat edilmeli ve doğru yere yazıldığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde istenen şey için gerekli işlem yapılamayacak ve sorun çözülemeyecektir.

Dilekçenin ne şekilde gönderileceği çoğunlukla verilecek kurum tarafından belirlenir. İlgili makama posta, kargo, faks ya da İnternet yoluyla gönderilebilir.

Dilekçe Nasıl Yazılır?
  • Çizgisiz beyaz bir kağıda dolma kalemle, bilgisayarla ya da daktilo ile yazılabilir. Dolma kalemin rengi siyah ya da mavi olmalıdır. Bunun dışındaki renkler kullanılmamalıdır.
  • Tek kağıda sığmayan dilekçeler için arka tarafa değil, başka bir kağıda geçilerek devam edilmelidir.
  • Hangi kuruma ve makama yazılıyorsa ona uygun şekilde hitap edilerek başlanmalıdır.
  • Dil ve üslup kesinlikle ciddi olmalı ve samimiyetten kaçınılmalıdır. Söz konusu şikayet ise yasalarla desteklenmeli ve de tanıklara dayandırılarak açıklanmalıdır.
  • Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine mutlaka uyulmalıdır.
  • Dilekçe sonlandırılırken; yazışma makamlar arasında hiyerarşik bir şekilde gerçekleştiriliyorsa üst makam, alt makamlara “Rica ederim.”, alt makam, üst düzeydeki makamlara ise “Arz ederim.” şeklinde; devlet vatandaşa ya da vatandaş devlete yazmışsa “Saygılarımla.”, “İyi dileklerimle.” ya da “Bilgilerinize sunulur.” şeklinde bitirilebilir.
  • Dilekçeyi yazan kişinin açık adresi, adı, soyadı, imzası ve o günün tarihi mutlaka olmalıdır.
  • Dilekçeye eklenecek ek belgeler ve bilgiler yazının sonunda “Ekler” kısmında belirtilmelidir.
Dilekçedeki Bilgiler Nasıl Yerleştirilmeli?

Dilekçe Örnekleri:

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.