Diş Hekimliği Okumak İstiyorum!

Diş Hekimliği Okumak İstiyorum!

Diş Hekimliği Okumak İstiyorum!

Diş hekimliği nedir, diş hekimi olmak isteyenlerde bulunması gereken özellikler nelerdir, diş hekimliği hangi alandan almaktadır, diş hekimliği kaç yıl, diş hekimliği için kaç net gerekir, diş hekimliği taban puanları ne kadar vb soruların yanıtları yazımızda yer almaktadır!

Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimliği; ağız, çene, yüz ve dişlerin yapısını, görevlerini ve hastalıklarını inceleyip tedavi eden bir tıp alanıdır. Diş hekimliği bölümünün hazırlık sınıfı hariç üniversite eğitim süresi, 5 yıldır. 5 yıl boyunca hem teori hem de pratik uygulama alanlarında öğrencilere eğitim verilmektedir. Öğrencilere 5. senelerinde staj yaptırılmaktadır. Staj yapabilecekleri alanlar ise; cerrahi, protez, tedavi, periodontoloji, ortodonti, oral diyagnoz ve radyolojidir.

Stajlarını başarıyla tamamlayanlar diş hekimliği lisans diplomasını alarak çeşitli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde göreve başlayabilirler.

Diş Hekimi Olmak İsteyenlerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Diş Hekimi olmak isteyen birisinde birçok farklı alana ait yetenek bulunması gerekmektedir. Bunları sıralayacak olursak:

 • Bir zanaatkâr gibi göz-el koordinasyonu ve el-parmak becerisi bulunması gerekmektedir.
 • Dikkatli ve en küçük renk farklılığını algılayabilmelidir.
 • Bir psikolog gibi insanların korkularını algılayıp ona göre yaklaşması gerekmektedir.
 • İletişim yeteneği kuvvetli olmalıdır.
 • Araştırmayı seven ve çözümler üreten bir karaktere sahip olmalıdır.
 • Bedensel olarak dayanıklı bir yapıda olmaları gerekmektedir. Uzun süre ayakta kalabilecek ve güç uygulaması gereken yerlerde bunu başarabilecek bir yapıda olmalıdır.

Diş Hekimliği İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekir?

Diş Hekimliği hangi alandan alıyor, sorusunun cevabı; Diş Hekimliği Fakültesi sayısal puan türünden alım yapmaktadır. Bunun için ise TYT sınavının dışında AYT’den fen bilimleri ve matematik testleri çözülmelidir.

Diş Hekimliği programına getirilen başarı sıralaması şartından dolayı adayların sayısal puan türündeki başarı sıralamaları en düşük 80 bin olmalıdır.

Diş Hekimliği İçin Ortalama Kaç Net Yapmak Gerekir?

Diş Hekimliği için ne kadar net yapmak gerektiği ile ilgili net ortalamaları https://yokatlas.yok.gov.tr/netler-tablo.php?b=10049 adresindeki veriler dikkate alınarak oluşturulmuştur.

TYT Türkçe: 28~

TYT Matematik: 28~

TYT Fen Bilimleri: 16~

TYT Sosyal Bilimler: 12~

AYT Matematik: 32~

AYT Biyoloji: 9~

AYT Fizik: 10~

AYT Kimya: 9~

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ahmet köz dedi ki:

  Diş hekimliği okumak istiyorum diyen herkeste olması gereken yetenekler, çok doğru. Ama isteyen herkes de okuyamaz zor bir bölümdür

  1. Lale dedi ki:

   Bu devirde en güzel kazançlı meslek bence ama severek yapmak çok önemli çok zor bir meslek

 2. Ayça dedi ki:

  Netleri çok yüksek inşallah kazanırım