Doğru Ders Çalışma Taktikleri

09.01.2020
694
A+
A-
Doğru Ders Çalışma Taktikleri

Doğru Ders Çalışma Taktikleri

Günümüz eğitim sisteminde her sınıf düzeyinde sınavlara girilmekte. Bunlardan özellikle LGS, TYT ve AYT gibi sıralama sınavlarında, üst sıralarda yer alabilmek için öğrencilerin düzenli olarak ders çalışmaları gerekmektedir. Peki, bu noktada nasıl bir yol izlenmeli; doğru yöntemlerle ders çalışmak için neler yapılmalıdır? Verimli ders çalışma teknikleri nasıl oluşturabilir?  Gelin doğru basamaklarla başarıya giden merdivenleri beraber çıkalım.

1) En Çok Verim Aldığınız Şekilde Konu Çalışın!

Bir dersi, sınıf ortamında anında etkileşim alacak şekilde hocanızdan dinlemek ve o anda öğrenmeye çalışmak, her zaman ilk tercihiniz olsun. Videodan ya da kitaptan konu çalışırken aklınıza takılan yerleri anında öğrenme fırsatınız olamayacağı için yanlış öğrenmeler gerçekleşebilir ya da öğrenmekte zorlanabilirsiniz. Ancak bir hocadan ders dinleme şansınız yoksa bu noktada, temel kaynağınız “Konu Anlatımlı” çalışma kitapları olabilir.

Her konuya şans vererek, konu atlamadan çalışmak sizlerin derslerden yüksek verim almanızı sağlayacaktır. Her bir konu, bir sonraki konunun temelini oluşturacağı için bu nokta verimli konu çalışması için önem teşkil etmektedir.

2) Konuyu Tam Öğrenebilmek İçin Bol Bol Soru Çözün!

Bir konuya çalıştıktan sonra soru çözmek istediğinizde veya zorlandığınız konularda soru çözmek istediğinizde öncelikle çözümlü soru bankalarına yönelmenizde fayda var. Konu anlatım kitaplarının içerisinde yer alan çözümlü örnek soruları çözmeniz de yararınıza olacaktır. Bu noktada soru çözümü için pratik kazanmış olacak ve de çözümsüz soru bankalarındaki sorularda daha az zorlanacaksınız.

3) Konuyu Unutma Riskinizi Tekrarlarla Ortadan Kaldırın!

Tekrar sıklığı konuyu unutmanızı engelleyecek ve kalıcı bilginin oluşumunu kolaylaştıracaktır. Konuyu öğrendikten bir süre sonra yapılacak tekrarda bile ne kadar çok bilginin unutulduğunu göreceksiniz. Bu sebeple konu çalıştıktan sonra, ilk tekrarınızı ilk bir hafta içinde mutlaka yapmalısınız.

4) Deneme Çözerek Gerçek Sınava Daha Hazırlıklı Olun!

Her sınav için sadece deneme çözmek yeterli değildir. Deneme çözerken girilecek sınavın koşullarını göz önüne alarak çözmek gerekir. Sınav süresi, girilecek sınavdaki süreyle eşit olmalıdır. Gene aynı şekilde gerçek sınavdaki gibi tutulan sürede sadece denemeye odaklanılıp gerçek sınav disipliniyle deneme çözülmelidir.

Sınava hazırlık sürecinizde bu basamakları tam anlamıyla uygulayarak, hayallerinize ulaşmanız dileğiyle!

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.