Doğru Meslek Seçimi

10.05.2019
528
A+
A-
Doğru Meslek Seçimi

Nasıl bir evde yaşayacağınızdan, nerede tatil yapacağınıza hatta nasıl giyinip neler yiyebileceğinize kadar pek çok konuda belirleyici olan şey yaptığınız meslek seçimidir.Peki  hayatımız için bu kadar önemli olan meslek seçimi nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle şu sorulara yanıt vermeniz gerekir:
  • Ben nelerden hoşlanıyorum? Araba tasarlamak, resim yapmak, çocuklara bir şeyler öğretmek, başımı kaldırıp saatlerce gökyüzünü izlemek ya da insanların sorunlarını dinlemek gibi…
  • Benim yeteneklerim neler? Neleri herkesten farklı ve daha iyi yapıyorum, yaşıtlarımdan farklı başardıklarım neler?
  • Ailem benim meslek seçimimle ilgili neler düşünüyor, onların maddi koşulları neler?
  • Ülkemde ve dünyada şuan popüler olan meslekler neler? Hangi meslekler gelecekte daha önemli hâle gelecek?
  • Hangi mesleği tercih edersem daha iyi bir hayat yaşama şansım olur?

İşte bu temel sorulara asgari düzeyde de olsa yanıt verdikten sonra kocaman bir hedef belirlemiş olacaksınız. Hayatın içinde yer alan önemli bir bileşene ait oldukça önemli bir hedef. Yani hayatınızın geri kalanında yapacağınız işin temelini oluşturacak olan mesleğinizi belirlemiş olacaksınız.

Sırada belirlediğiniz bu mesleğe sahip olmak için yapmanız gerekenler var. Şayet, mühendis olmak istiyorsanız sayısal ağırlıklı derslerde başarılı olmanız gerek. Avukat olmaksa istediğiniz, Türkçe ve matematiğin yanında sosyal derslerinizde iyi olmalı. Bu alanlardan gelebilecek sorulara yanıt verecek bir bilgi birikimine ihtiyacınız var. Yani özetle kendinize seçtiğiniz mesleğe ulaşmanın ve hayal ettiğiniz hayatı yaşamanın oldukça basit bir bedeli var: Masa başında oturup ders çalışmak!

Asla hoşlanmadığınız bir mesleği sırf aileniz istiyor diye tercih etmeyin!

Asla hoşlanmadığınız ve yeteneğinizin olmadığı bir alanı tercih etmeyin!

Çünkü mutsuz olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.