Dondurma Nasıl ve Nerede Bulundu?

22.07.2019
147
A+
A-
Dondurma Nasıl ve Nerede Bulundu?

Dondurma Nasıl ve Nerede Bulundu?

Yaz sıcağının vazgeçilmezi olan, büyük küçük herkesin sevdiği dondurma ne zamandan beri biliniyor, hiç düşündünüz mü? Her geçen gün yeni bir çeşidi çıkan ve her damak zevkine uygun bir çeşidi bulunan bu nadide tatlıyı ne kadar tanıyoruz? Çocukluğumuzdan beri vazgeçemediğimiz tatlı, dondurmanın hakkını verelim dedik ve sizler için araştırdık: Tarihteki ilk dondurma nasıl ve nerede bulundu? Dondurmanın ilk hali nasıldı?

Dondurma Ne Zaman Bulundu?

Dondurma hakkında ilk bulgulara milattan önce 4’üncü yüzyılda ulaşıldığı söyleniyor. Ancak M.Ö. 2000’lerde Mezopotamya’da ve Mısır’da buzun kullanıldığı yönünde bulgular mevcuttur. Bu nedenle Mezopotamyalılar da dondurmayı icat edenler arasında sayılır. 5. Roma İmparatoru Neron’un da dondurma benzeri bir tatlı yediği biliniyor. Hatta, bu tatlının hazırlanması için buzun dağlardan getirildiği, aroma vermesi için de tropikal meyvelerin kullanıldığı biliniyor.

Nasıl Yayıldı?

Çin’de de süt, buz ve şerbetle benzer bir tatlı üretildiği, bunun günümüzdeki dondurmaya en çok benzeyen hali olduğu tespit edildi. Dolayısıyla dondurmanın gerçek muciti olarak Çin gösterildi. Zamanla bu fikir Çin’den Avrupa’ya ulaştı. Buz, süt ve şerbet karışımlı bu tarifleri İtalyan ve Fransız kraliyet soyluları denedi. 1700’lü yıllarda da bir garsonun gazeteye ilan vermesiyle dondurma tarifleri Amerika’ya ulaştı. Dondurma, 1800’lere tek sert bir tatlı olarak anıldı. Bugünkü haline gelmesi İngiliz kimyagerler sayesinde oldu.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.