Dünyada Kaç Tane Ülke Var?

13.02.2020
115
A+
A-
Dünyada Kaç Tane Ülke Var?

Bağımsız ülke; sadece kendi otoritelerine sahip, bir dili, bayrağı, örf-adeti,  genel kültürü, bilgi seviyesini, teknolojisini ve kendi kendini yöneten bir ulus değildir; aynı zamanda bu statü uluslararası egemenliğin diplomatik olarak tanınmasını gerektirir. Bu nedenle, bugün dünyadaki toplam bağımsız devlet sayısının 197 olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar Birleşmiş Milletler’in tanıdığı 193 ülke ve Vatikan, Filistin, Kosova  ile Tayvan’dır.

Avrupa Ülkeleri

Avrupa 51 bağımsız devleti içeriyor. Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye, kısmen Avrupa ve Asya’da yer alan ülkelerdir. Ermenistan ve Kıbrıs siyasi olarak Avrupa ülkeleri olarak kabul edilir ancak coğrafi olarak Batı Asya bölgesinde bulunurlar.
Avrupa’nın en büyük ülkesi Rusya’dır (toplam kıta alanının% 37’si) ve en küçüğü Roma’nın merkezinde sadece küçük bir bölgeyi işgal eden Vatikan’dır.

Dünyanın bu bölgesinde en çok ziyaret edilen seyahat noktası, Fransa’nın başkenti Paris’dir. Buradan sonra İspanya, İtalya, İngiltere ve Almanya gelmektedir.

Asya Ülkeleri

Dünyanın en büyük kıtası olan Asya, 50 bağımsız ülke içeriyor ve Avrasya kara kütlesinin doğu bölümünü kaplıyor.  Bölgelere göre Asya ülkelerinin en büyüğü, kıtanın toplam topraklarının yaklaşık % 30’unu kaplayan Rusya’dır. Bağımsız devletlerden en küçüğü Maldivlerdir. Plaj tatil beldeleriyle ünlü bir takımadadır.

Bu bölgede turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülke, büyük bir kültür merkezi olarak Çin’dir. Ardından Hindistan, Tayland, Malezya, Türkiye gibi ülkeler gelir.

Afrika Ülkeleri

Afrika’daki toplam bağımsız devlet sayısı 54’tür. Bu bölgedeki kıtalar arası ülke, Süveyş Kanalı’nın diğer tarafında topraklarının küçük bir kısmı da Asya’da olan Mısır’dır. Ancak ülke siyasi olarak Afrika Birliği’nin bir üyesidir.

Afrika ülkeleri arasında en büyüğü, kıtanın topraklarının yaklaşık % 7’sini işgal eden Cezayir. Ve en küçük ulus, ana kara doğu kıyısı boyunca uzanan 115 adayı işgal eden dünyaca ünlü lüks plaj tatil beldesi Seyşeller’dir.

Renkli Fas, dünyanın bu bölgesinde en popüler seyahat noktaları arasında ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Güney Afrika, ardından Mısır ve Tunus geliyor.

Güney Amerika Ülkeleri

Toplamda, Kuzey Amerika’da resmi olarak tanınan 23 bağımsız devlet vardır. Bunların en büyüğü Kanada’dır ve onu ABD takip etmektedir. Bu iki dev birlikte tüm kıta alanının % 79’undan fazlasını işgal ediyor. Dünyanın bu bölgesindeki en küçük ülke Saint Kitts ve Nevis; Karayipler’de sadece iki küçük ada.

En çok ziyaret edilen Kuzey Amerika ülkeleri arasında bir numara, New York’un gezginler için en cazip dönüm noktası olduğu ABD ve ardından Meksika ve Kanada geliyor.

Kuzey Amerika ülkeleri

Toplamda, Güney Amerika’da 12 bağımsız ülke ve 3 bağımlı bölge bulunmaktadır. Bölgeye göre en büyük ülke ve en kalabalık ülke Brezilya, toplam ana kara alanının yaklaşık% 50’sini kaplar ve nüfusun% 52’den fazlası kendi topraklarında yaşar. En küçük bağımsız devlet Surinam, bu bölgede Hollandaca resmi dil olarak konuşan tek ülkedir.

Okyanusya ve Avustralya

Avustralya ve Okyanusya olarak adlandırılan dünyanın en küçük kıtası, Hint, Güney ve Pasifik Okyanusları ile çevrilidir.  14 bağımsız ülke ve 12 bağımlı denizaşırı ülke bulunmaktadır. En büyük egemen devlet, bölgenin toplam alanının yaklaşık % 86’sını işgal eden Avustralya’dır. En küçük bağımsız ülke Nauru, o kadar küçük ki, etrafında dolaşmak bir saatten daha az sürüyor.

Dünyanın bu bölgesinde en çok ziyaret edilen turistik yerler, Avustralya’nın Sydney kıyıları ve Gold Coast’un ünlü sahil beldeleri Melbourne’dur. En iyi doğal cazibe Great Barrier Reef’tir ve popüler ada tatil yerleri Fiji ve Bora Bora’dır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ayşe Yılmazel dedi ki:

    Dünyadaki her ülkeyi gezmek istiyorum harika bir yazı olmuş zevkle okudum çok teşekkürler

  2. Habibe dedi ki:

    En büyük hayalim Avusturalya ya harika bir kıta full okyanus muhteşem

  3. Kerem dedi ki:

    Avrupada bağımsız nasıl 51 devlet varmış çok şaşırdım