Dünyanın En Büyük 10 Kütüphanesi

09.12.2019
1.069
A+
A-
Dünyanın En Büyük 10 Kütüphanesi

Dünyanın En Büyük 10 Kütüphanesi

Kütüphaneler, binlerce yıldır dünyanın bilgi bankaları olmuştur. Tarih boyunca kütüphaneler her zaman büyük kitap koleksiyonlarının, devlet belgelerinin ve diğer medya ürünlerinin toplandıkları yerler olmuştur. Listedeki ele aldığımız kütüphaneler, şu anda dünyanın en büyük koleksiyonlarından bazılarına sahipler.
Bu listede, kütüphane binasının büyüklüğüne göre değil; koleksiyonlarının boyutuna odaklanarak hazırladık. Listede bulunan kütüphanelerin koleksiyonları her yıl genişlemeye devam etmektedir.

  1. Çin Ulusal Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 37.68 milyon

Bulunduğu yer: Pekin, Çin

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 5 milyondan fazla

Açılış Yılı: 1909

Ülkenin en büyük kütüphanesi olmasa da adından da anlaşılacağı gibi Çin Ulusal Kütüphanesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi kütüphanesidir. Çin Ulusal Kütüphanesi, başkent Pekin’de yer almaktadır ve koleksiyonunda 37 milyonun üzerinde ürün bulunmaktadır.

Çin Ulusal Kütüphanesi yalnızca ülkenin ulusal yayınlarının ana deposu olarak hizmet etmiyor, aynı zamanda ulusal bir bibliyografik merkez, eski kitapların korunduğu ulusal bir merkez, ayrıca Çin’in eski antik kitap müzesi. Çin Ulusal Kütüphanesi ayrıca yabancı yayınları toplar ve korur. Çin Ulusal Kütüphanesi, Song ve Yuan Hanedanları’ndan 1.600’den fazla nadir eseri içeren yaklaşık 280.000 ciltlik esere sahiptir.

  1. Rusya Ulusal Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 37.89 milyon

Bulunduğu yer: Saint Peterburg, Rusya

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: Yaklaşık 1 milyon

Açılış Yılı: 27 Mayıs 1795

Saint Petersburg’daki Rusya Ulusal Kütüphanesi, ülkenin ikinci büyük kütüphanesidir. 2016 yılı sonuna kadar (en son istatistik yılı), Rusya Ulusal Kütüphanesi koleksiyonunda yaklaşık 38 milyon esere sahipti. Ortalama olarak, Rusya Ulusal Kütüphanesi yıllık yaklaşık bir milyon ziyaretçi alıyor, ancak 2016’da yalnızca 820.000 kişi ziyaret etti.

27 Mayıs 1795’te kurulan Rusya Ulusal Kütüphanesi, ülke tarihinin son iki yüzyılını kapsayan belgeler içermektedir. Rusya Ulusal Kütüphanesi ilk başta II. Katerina tarafından İmparatorluk Halk Kütüphanesi olarak kuruldu. Rusya Ulusal Kütüphanesi’nin en büyük hazinelerinden bazıları 1707 yılından kalan bir dünya haritası ve 1010 yılında günümüze gelen İbranice’deki Eski Ahit’in bir sayfası olan Kodeksi’dir.

  1. Fransa Ulusal Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 40 milyon

Bulunduğu yer: Paris, Fransa

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 1 milyondan fazla

Açılış Yılı: 14. yüzyıl

Fransa Ulusal Kütüphanesi (Bibliothèque nationale de France), ülkedeki en büyük kütüphanedir. Toplamda, kütüphanenin koleksiyonunda 15 milyon kitap ve basılı belge, el yazmaları, fotoğraflar, haritalar, planlar, madeni paralar, madalyalar, ses belgeleri, video ve multimedya belgeleri, sahne öğeleri de dahil olmak üzere 40 milyonun üzerinde ürün bulunmaktadır. Her yıl kütüphaneye 150.000 yeni ürün eklenmekte.

Fransa Ulusal Kütüphanesi, bu listedeki en eski kütüphanelerden biridir ve geçmişi Beşinci Charles’tan bu yana Fransa kralları buraya büyük özen göstermişlerdir. Yüzyıllar boyunca, Fransa’nın kitap koleksiyonu genişledi ve buna bağlı olarak şu anki Fransa Ulusal Kütüphanesi binaları 1990’ların sonunda açıldı.

Richelieu Kütüphanesi, Fransa Ulusal Kütüphanesi’nin özel koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır ve şu anda 2020 yılında tamamlanması planlanan kapsamlı bir tadilattan geçmektedir.

  1. Ulusal Diyet Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 41.8 milyon

Bulunduğu yer: Japonya’nın Tokyo ve Kyoto’daki ana şubeleri

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 654.000

Açılış Yılı: 1948

Ana şubeleri Tokyo ve Kyoto’da bulunan Ulusal Diyet Kütüphanesi, Japonya’nın milli kütüphanesidir. Ulusal Diyet Kütüphanesinin temel rolü, Japonya Ulusal Diyet üyelerine (Japonya’nın iki meclisi) araştırmalarında yardımcı olmaktır. Ancak, Ulusal Diyet Kütüphanesi halka da açıktır ve her yıl 650.000’den fazla kişi kütüphaneyi ziyaret etmektedir.

2016′ yılında yapılan son istatistik güncellemesi sırasında Ulusal Diyet Kütüphanesinin koleksiyonunda 41.8 milyondan fazla öğeye sahip olduğu bildirildi. Ulusal Diyet Kütüphanesi koleksiyonu, 10.75 milyondan fazla kitap, 17 milyon dergi ve gazete, 9 milyon mikroform, yüz binlerce harita, kayıtlı materyal, el yazması ve doktora tezinden oluşmaktadır.

  1. Rusya Devlet Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 47 milyon +

Bulunduğu yer: Moskova, Rusya

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 800.000

Açılış Yılı: 1862

Rusya Devlet Kütüphanesi, ülkenin yanı sıra Doğu Avrupa’daki en büyük kütüphanedir. 1862’de Moskova Devlet ve Rumyantsev Müzeleri’nin bir parçası olarak kurulan Rusya Devlet Kütüphanesi koleksiyonunda şu anda 47 milyondan fazla öğeye sahip. Her yıl yaklaşık 800.000 kişi Rusya Devlet Kütüphanesini ziyaret ediyor ve Rusya Federasyonu veya başka bir devletin her vatandaşı 14 yaşına geldiğinde kütüphane kartı alabiliyor.

Son yıllarda Rusya Devlet Kütüphanesi, e-kitap, basılı yayınların ve tezlerin dijital kopyaları ile koleksiyonunu güncellemekte ve genişletmektedir. Şu anda, tez özetlerinin % 90’ından fazlası, basılmış kitaplar, Kartografik koleksiyonlar, evrensel koleksiyonlardan belgeler ve Rus Devlet Kütüphanesi tarafından saklanan müzik koleksiyonunun % 80’inden fazlası kamu malıdır. Rus Devlet Kütüphanesi’nin Dijital Kataloğu, internet erişimi olan herkes için açık ve ücretsizdir.

  1. Şangay Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 50 milyon

Bulunduğu yer: shanghai, çin

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: Belirtilmemiş

Açılış Yılı: 22 Temmuz 1952

Şangay Kütüphanesi, Çin’in en büyük halk kütüphanesidir ve 50 milyondan fazla materyal (Çin ve Batı’dan) içerir. Halk kütüphanesi olmasının yanı sıra, Şanghay Kütüphanesi ayrıca SciTech ve endüstri bilgi araştırma hizmetleri de sunmaktadır. 1995 yılında, Şanghay Kütüphanesi, Şangay Bilimsel ve Teknolojik Bilgi Enstitüsü (ISTIS) ile birleşti ve Çin’de kapsamlı araştırma işlevleri sunan ilk kütüphane oldu.

Birleşmeden sonra, 1996 yılında Şanghay Kütüphanesi için yeni bir bina inşa edildi ve şu anda şehrin en önemli yerlerinden biri. Kütüphanesi, Çince, İngilizce ve Japonca arayüzlü dijital kişiselleştirilmiş bir servis sistemine sahiptir. Shanghai Kütüphanesi, 300.000 e-kitap, 10.000 tamamlanmış online kitap, 1.000 seri online roman, 8.000 elektronik dergi ve 60 elektronik gazeteden oluşan geniş bir dijital koleksiyona sahiptir.

  1. Kanada Kütüphane ve Arişivi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 54 milyon

Bulunduğu yer: Ottawa, Kanada

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: Belirtilmemiş

Açılış Yılı: 2004 (Kanada Ulusal Arşivleri ve Kanada Ulusal Kütüphanesinin birleştirildiği yıl)

Kanada Kütüphane ve Arişivi, Kanada’daki en büyük kütüphane ve araştırma merkezidir. Kanada Ulusal Kütüphanesi ilk olarak 1953 yılında kuruldu ve Kanada Ulusal Arşivleri, 1872’den beri faaliyette. 2004’te, Kanada Kütüphane ve Arşivi (LAC), Kanada Ulusal Arşivleri ve Kanada Ulusal Kütüphanesi’nin işlevlerini birleştirdi.

Bugün, Kanada Kütüphane ve Arişivi, Kanada’nın belgesel mirasını koruyor ve materyallarin halka açık olmasını sağlıyor. Kanada Kütüphane ve Arişivi 54 milyondan fazla koleksiyona sahiptir. 2017’de burası Kanada’nın yerel dillerini ve kültürlerini korumak ve yeniden canlandırmak için 14.9 milyon dolarlık bir fon aldı.

  1. New York Haşl Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 55 milyon

Bulunduğu yer: New York, New York, ABD

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 17.3 milyon

Açılış Yılı: 23 Mayıs 1911

New York Halk Kütüphanesi, 55 milyondan fazla kitap ve diğer araştırma materyalleri ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ikinci kütüphanedir. New York Halk Kütüphanesi’nin koleksiyonu, İngiliz Kütüphanesi ve Kongre Kütüphanesi’ninkinden önemli ölçüde küçük olmasına rağmen, New York Halk Kütüphanesi, ziyaretçi sayısından yaklaşık sekiz kat fazla ziyaretçi almaktadır. Ortalama olarak yılda yaklaşık 17 milyon kişi New York Halk Kütüphanesini ziyaret etmektedir.

Bu listedeki diğer kütüphanelerden farklı olarak, New York Halk Kütüphanesi, New York ve çevre bölgelerde bulunan birçok şubedeb oluşur. Bronx, Manhattan ve Staten Island gibi bölgelerde 92 New York Halk Kütüphanesi şubesi bulunmaktadır. New York Halk Kütüphanesini inşa etmek 9 milyon dolara mal oldu ve inşaatı 16 yıl sürdü.

  1. İngiliz Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 150 milyon

Bulunduğu yer: Londra, England, United Kingdom

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: 1.48 milyon

Açılış Yılı: 1 Temmuz 1973

Londra’daki İngiliz Kütüphanesi Avrupa’nın en büyük kütüphanesi ve Kongre Kütüphanesi’nden biraz daha küçük bir koleksiyona sahip, dünyanın ikinci büyük kütüphanesidir. Şu anda, İngiliz Kütüphanesi’nin kataloğunda 150 milyondan fazla materyal bulunuyor ve her yıl 3 milyon yeni ürün ekleniyor.

Yalnızca büyük olan kütüphanenin koleksiyonu değil, bina da oldukça etkileyici. İngiliz Kütüphanesi, 20. yüzyılda Birleşik Krallık’ta inşa edilen en büyük kamu binasıdır ve toplamda 12.000 metrekarelik alana sahiptir. İngiliz Kütüphanesinin bodrum katı 24.5 metrenin üzerindedir ve sekiz katlı bir binaya eşittir.

  1. Kongre Kütüphanesi

Katalogdaki Ürün Sayısı: 167 milyon

Bulunduğu yer: Washington, D.C., ABD

Yıllık Ziyaretçi Sayısı: yaklaşık 1.9 milyon

Açılış Yılı: 24 Nisan 1800

Koleksiyonundaki 167 milyondan fazla öğeyle Kongre Kütüphanesi, dünyanın en büyük kütüphanesidir. Kongre Kütüphanesi, ABD’nin resmi ulusal kütüphanesidir ve ülkenin en önemli belgelerinden bazılarına ev sahipliği yapar. Koleksiyonunda 39 milyondan fazla kitap ve diğer basılı materyal, 3.6 milyon kayıt, 14.8 milyon fotoğraf, 5.5 milyon harita, 8.1 milyon parça nota ve 72 milyon eser bulunuyor.

Kongre Kütüphanesi, kitap araştırma ve depolama merkezi olmasının yanı sıra, ABD Telif Hakkı Bürosu aracılığıyla telif hakları da yayınlar. 2017 yılında, Kongre Kütüphanesi 450.000’den fazla telif hakkı talebinde bulundu. Kongre Kütüphanesi, Kuzey Amerika’daki en büyük nadir kitap koleksiyonuna ve Batı Yarımküre’deki herhangi bir kütüphanede olmayan 15. yüzyıla ait kitaplara sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.