DUS Nedir? Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı Ne Zaman?

09.08.2019
797
A+
A-
DUS Nedir? Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı Ne Zaman?

Dus Nedir? Ne Zaman?

DUS, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı ifadesinin kısaltılmış şeklidir. Diş Hekimliği Fakültesinde uzmanlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için yapılan sınavdır.

Önceleri diş hekimliğinde bulunan uzmanlık alanlarına;

Ağız, yüz ve çene cerrahisi,

Ağız, yüz ve çene radyolojisi,

Ortodonti,

Endodonti,

Periodontoloji,

Protetik diş tedavisi,

Restoratif şiş tedavisi,

ALES ve KPDS sınavı ve mülakat ile adaylar seçilerek belirleniyordu. Bundan sonra artık merkezi olarak yapılacak sıralama sınavında belli bir seviyede başarılı olmak koşulu ile belli bir kontenjana girmek zorunda olmaktadır. Yani bazı kişiler tarafından haksızlık olarak değerlendirilen bu konu artık DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına) girilmesi gerekmektedir.

DUS Sınavı ile İlgili Merak Edilenler

  • DUS sınavı yılda 2 kez yapılması planlanmaktadır.
  • Sınav İstanbul, Ankara ve İzmir’de aynı anda yapılacaktır.
  • Sınavın yürütülmesi, okunması, açıklanması yine ÖSYM tarafından yapılacak olup, Sağlık Bakanlığı adına ÖSYM’nin belirleyeceği akademik bir kurul (heyet) tarafından hazırlanacaktır.
  • DUS kontenjanları, her yıl Sağlık Bakanlığının üniversitelerle yapacağı istişare sonucunda belirlenerek düzenlenecektir. Kontenjan ise o yıla bağlı ihtiyaca göre saptanacaktır.

DUS Sınav Konuları ve Sorulacak Olan Soru Sayısı

Bu sınav ÖSYM tarafından ilk defa düzenlenecektir. Bu nedenle fazla bir bilgi olmasa da 100 tane Temel bilgiler sorusu, 100 tane de klinik bilgiler sorusu olacağı yani toplamda 200 soru sorulacağı tahmin edilmektedir. Klinik bölümlerden uzmanlık alanları üzerinden ağırlıklı olarak 8 konudan çıkacağı düşünülmektedir. Temel bilgiler bölümündeki konuların ise anatomi, patoloji, mikrobiyoloji, hidroloji gibi tıbbi bilgilerden çıkması muhtemel olarak görülmektedir.

Son güncellemelere göre, hem diş hekimliği klinik bilimleri testi (80 soru) hem de temel bilgiler testi (40 soru) başlıkları altında toplamda 120 soru sorulacağı ve bunun tek bir oturumda gerçekleşeceği konusunda son dakika haberleri arasında dolaşmaktadır. Ayrıca uzmanlık eğitimine devan ediyorken istifa edenler istifalarından sonraki ilk sınava girmesi durumunda puanları %2 oranında düşürüleceği duyurulmuştur.

DUS ve Askerlik Konusu

Erkek diş hekimleri için en merak edilen konuların başında askerlik konusu gelmektedir. Yönetmeliğe bağlı olarak DUS’a başvuran erkek adayların askerlikle ilgili olarak bir ilişkisi olmaması gerekmektedir. Tecil, muaf ya da icra etmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca; Diş Hekimliği Doktorası yapmış olanların uzman olup olamayacağı konusu da merak konusu olmaktadır. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce doktoraya başlamış ya da bitirmiş olan hekimlere uzmanlık hakkı ve belgesinin verileceği kararı ise onaylanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.