e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

13.01.2020
318
A+
A-
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

e-Okul, 2007 yılından itibaren velilerin ve öğrencilerin okul bilgilerine ulaşabildiği bir sistemdir. Öğretmenleri, velileri ve öğrencileri aynı platformda buluşturarak bilgi alışverişini sağlayan bu sistem, özellikle karne dönemlerinin yaklaşmasıyla internette en çok tıklanan site olmaktadır.

Sisteme https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden giriş yapılabilmektedir. Bunun için veliler 4 haneli güvenlik kodunu, öğrencinin T.C. kimlik numarasını ve öğrencinin okul numarasını girerek sisteme giriş yapabilmektedirler.

e-Okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları ve duyurular gibi birçok bilgiye ulaşılabilmektedir.

Takdir ve Teşekkür Belgesi Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlerin sistem üzerinden notları girmesiyle veliler ve öğrenciler aldıkları notları kolaylıkla sistem üzerinden görebilmektedirler. Dönem sonu yaklaştıkça da velilerin ve öğrencilerin karne notunu öğrenme ve takdir, teşekkür alıp alamayacaklarını öğrenme istekleri artmaktadır. Bu durumda hesaplama işlemi nasıl yapılmaktadır. Tüm notlar girildikten sonra yıl sonu başarı puanı ile takdir belgesi mi teşekkür belgesi mi alınacağı hesaplanabilmektedir.

Öğrencinin yıl sonu başarı puanı 85 ile 100 puan aralığında ise takdir belgesi, 84 ile 70 aralığındaysa teşekkür belgesi almaktadır. Okulda 3 yıl boyunca takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilmektedir.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerin aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yıl sonunda derslerden başarılı sayılabilmek için, iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nihal dedi ki:

    3 yıl taktir aldım inşallah bana da üstün başarı belgesi gelir bu sene çok heyecanlıyım 🙂