EBA Nedir? EBA’ya Nasıl Girilir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

16.03.2020
46
A+
A-
EBA Nedir? EBA’ya Nasıl Girilir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA Nedir? EBA’ya Nasıl Girilir? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan EBA, MEB tarafından Fatih Projesi kapsamında geliştirilen, çevrim içi ve uzaktan eğitim için kullanılabilen ve öğrenci, öğretmen, veli olmak üzere 3 farklı girişi bulanan bir eğitim platformudur. EBA’nın içerisinde öğrencilere, öğretmenlere ve velilere eğitim anlamından yardım sağlayacak faydalı videolar ve eğitim materyalleri bulunmaktadır.

EBA’nın amacı; okulda, evde ya da dışarıda eğitim desteğine ihtiyaç duyulan her an internet ağı yardımıyla erişilerek eğitime destek olmaktır. İçerikleri itibariyle her sınıf seviyesine uygun, e-içerikler bulunmaktadır.

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

MEB, Koronavirüsünün yaygınlaşmasını engellemek için okulları 16-30 Mart 2020 tarihleri arasında tatil etme kararı aldı. Bu tatil sürecinde ise eğitim-öğretim EBA üzerinden uzaktan eğitim aracılığıyla devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, her öğrencinin EBA’ya erişimini sağlamak için bütün operatörlerde geçerli “Eba 3 gb” internet paketini öğrencilere sundu. Açıklanan plan çerçevesinde öğrenciler 23 Mart itibariyle kendilerine uygun olan yollardan giriş yaparak derslerini takip edebilecekler.

Bütün bunlar çerçevesinde EBA öğrenci girişi 2020 nasıl yapılacak ve EBA hesabı nasıl oluşturulacak?

EBA giriş ekranındaki “Öğrenci” kısmına tıklayınız. EBA hesabınız yok ise “EBA hesabı oluştur”a tıklayınız. Karşınıza çıkacak ekrandaki güvenlik kodunu, T.C. Kimlik numaranızı, öğrenci numaranızı ve nüfus cüzdanı seri numaranızı/cilt numaranızı girerek hesabınızı oluşturun.

EBA Şifresini Öğretmenler Nasıl Verebilir?

2 adımda yapılabilen bu işlemin ilk basamağında öğrenciler için tek kullanımlık şifre oluşturulmalıdır. İkinci adım ise öğrencinin bu tek kullanımlık şifreyle giriş yaparak kendi kalıcı şifresini belirlemesidir. Burada izlenmesi gereken adımlar:

EBA’ya giriş yapıldıktan sonra profil resminin altındaki “Öğrenci Şifresi Oluştur” kısmına giriş yapılmalıdır.

Öğretmen, tek kullanımlık şifre vereceği öğrencisinin T.C. Kimlik numarasını girmelidir.

Velinin ya da öğrencinin e-mail adresi ve telefon numarası girilmelidir.

Sonrasındaysa “Şifre Oluştur” kısmına basılmalıdır.

Oluşturulan tek kullanımlık şifre öğrenciye iletilmelidir.

Bundan sonraki adım ise öğrenci tarafından tamamlanmalıdır. Tek kullanımlık şifre ile giriş yapan öğrencinin “Öğrenci Olarak EBA Şifremi Nasıl Oluştururum” kısmından kendi kalıcı şifresini oluşturması gerekmektedir.

 

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

 

 

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.