Eczacılık Okumak İstiyorum!

Eczacılık Okumak İstiyorum!

Eczacılık Okumak İstiyorum!

Eczacılık nedir, eczacılık kaç yıl okunur, eczacılık iş imkanları neler, eczacılık mezunları eczane açabiliyor mu, eczacılık için kaç net gerekir, eczacılık taban puanları ve eczacılık başarı sıralaması ne kadar, eczacılıkta başarı sıralaması şartı var mı, başarı sıralaması ne kadar gibi birçok sorunuzun yanıtı yazımızda!

Eczacılık Nedir?

Eczacılık; ilaçların geliştirilmesine katkı sağlayan ve hastalıkların tedavisindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. İncelenen ve geliştirilen ilaçların hem üretiminde hem de dağıtımında eczacı yer almaktadır.

Eczacılık Fakültesi mezunlarına “Eczacı” unvanı verilir. Bölümde dersler teorik ve pratik olarak verilir. Öğrenciler mezun olmadan önce eczane, hastane ve ilaç fabrikası gibi yerlerde staj yaparlar.

Eczacılık Fakültesi Öğrenim Süresi Kaç Yıldır?

Eczacılık Fakültesi, 5 yıllık bir lisans programıdır.

Eczacılık Mezunları Ne İş Yapar? Eczacılık İş İmkanları Neler?

Eczacılık Fakültesinden mezun olanlar serbest eczacı olarak kendi eczanelerini açabildikleri gibi, ecza depoları da açabilmektedirler. Üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin eczanelerinde çalışabilirler. Sağlık Bakanlığının çeşitli kurumlarında, Sosyal Güvenlik Kurumunda ve Belediye İl Sağlık Müdürlüklerinde görev alabilirler. Bunlar dışında; ilaç ve kozmetik sanayi sektöründe, sağlıkla ilgili endüstriyel kuruluşlarda, üniversitelerde akademik alanda çalışmalar yapabilirler.

Eczacılık Okumak İçin Gereken Özellikler Neler?

Biyoloji ve özellikle kimya alanına ilgi duyulması gerekmektedir. Araştırmacı, meraklı, girişken, titiz, sorumluluk sahibi ve dikkatli bir yapıda olunmalıdır. İnsan ilişkilerinde ve iletişim kurma konusunda yetkin olmak gerekir.

Eczacılık İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekir?

Eczacılık Fakültesi için sayısal puan türü gerekmektedir. Bunun için ise TYT ve ardından AYT fen bilimleri ve matematik testleri çözülmelidir.

Eczacılık programına getirilen başarı sıralaması şartından dolayı adayların sayısal puan türündeki başarı sıralamaları en düşük 100 bin olmalıdır.

Eczacılık İçin Kaç Net Gerekir?

Eczacılık Fakültesi için ortalama aşağıdaki netleri yapmanız gerekmektedir:

  • TYT Türkçe: 24~
  • TYT Matematik: 25~
  • TYT Fen Bilimleri: 17~
  • TYT Sosyal Bilimler: 12~
  • AYT Matematik: 33~
  • AYT Biyoloji: 8~
  • AYT Fizik: 9~
  • AYT Kimya: 4~

  • Eczacılık Taban Puanları 2020 ve Eczacılık Sıralaması 2020 için tıklayınız!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.