Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

03.11.2023
2.036
A+
A-
Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Edebiyat Dersine Nasıl Çalışılır?

Edebiyat dersine nasıl çalışılır, YKS edebiyat nasıl çalışılır, edebiyat netleri nasıl artar, edebiyat çalışma taktikleri ve edebiyat çalışma yöntemleri nelerdir? Tüm sorularınızın yanıtı yazımızda!

Türk Dili ve Edebiyatı, içerisinde dil bilgisi konularını da barındıran öğrenciye kendi dilini, edebiyatını ve geçmişini tanıtarak kültür aktarımını sağlayan bir derstir. Dersin amacı, öğrencinin okuduğunu ve dinlediğini yorumlayıp anlamlandırmasına ve yazma becerisi kazanmasına yardımcı olmaktır. Milli Eğitim Bakanlığının ve ÖSYM’nin son yıllarda yapmış olduğu sınavlarda da bu beceriyi ölçen soruların ön plana çıktığını görmekteyiz. 

Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Nasıl Çalışılır? Edebiyat Netleri Nasıl Artar?

  • Bol bol kitap okuyarak okuma alışkanlığınızı geliştirmelisiniz. Böylece okuduğunu doğru yorumlayabilme ve düşüncelerini daha zengin ifade edebilme becerisi kazanacaksınız. Edebiyat dersi müfredatında da sizden istenen bu beceridir. Bu alışkanlığı kazanabilmek için işe sevdiğiniz türde eserler okuyarak başlayabilirsiniz.
  • Sözlük kullanma alışkanlığı geliştirmek hem kelime dağarcığınıza katkı sağlayacak hem de metinleri yorumlarken işinize yarayacaktır.
  • Ders esnasında öğretmeni etkin bir şekilde dinlemeli ve gerekli yerlerde notlar almalısınız. Dikkat edilmesi gereken noktalar; anlatılan türün özellikleri ve öne çıkan sanatçıları ile bu sanatçıların yazmış oldukları eserlerdir. Eğer her söyleneni not almaya çalışırsanız bu hem vakit kaybetmenize hem de dersten sıkılmanıza sebep olacaktır.
  • Derse girmeden önce işlenen türe ait özellikleri bilmek ve de işlenen eserin özetini okumak dersi ilgiyle takip etmenizi sağlayacaktır. Eğer bu şekilde okumalar yaparak ilerlerseniz bu durum yazar-eser ezberlemenizi de  kolaylaştıracaktır.
  • Yazar-eser bilgisini karıştırmamak ve unutmamak için küçük kağıtlara notlar alıp sürekli yanınızda gezdirerek boş zamanlarınızda göz atabilirsiniz. Gece yatmadan önce ya da sabah kalktığınızda yazar-eser notlarını bir kere okumak da yarar sağlayacaktır.
  • Dersin dil bilgisi kısmında ise temel konuların bilinmesi önem kazanıyor. Eğer siz fiille ismi ayırt edemiyorsanız fiilimsiler ve ek eylem gibi konularda sıkıntı yaşayacaksınız anlamına geliyor. Burada yapılması gereken temel dil bilgisi konularını tekrar edip bol bol soru çözülmektir. Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak bu temel dil bilgisi konularını sağlamlaştırmalısınız.
  •  Dil bilgisi konusu tıpkı matematikte olduğu gibi ön koşul öğrenmeler gerektirir ve konular birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bu bağlantıyı kafanızda oturtmanız için kavram haritalarından faydalanabilirsiniz.
  • Edebiyat dersinde netlerinizi artırmak istiyorsanız konu çalışmasını tamamladıktan hemen sonra o konuya ait testleri çözmelisiniz. Burada yanlışlarınızı ve boşlarınızı tespit ederek açıklamalarını okumalı, gerekirse o konuya tekrar göz atmalısınız. Bu sayede eksiklerinizi kapatarak ilerleyebilirsiniz.
  • Bu ders kapsamında yer alan paragraf  konusu da öğrencilerin zorlandığı konulardandır. Bunun ile ilgili “Paragraf Çözme Teknikleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler :

Etkili Öğrenme Teknikleri

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.