Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihleri

21.06.2022
2.014
A+
A-
Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihleri

Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihleri ve Özellikleri

Ekinoks nedir, gün dönümü nedir, solstis ne demek, gün dönümü ve ekinoks tarihleri ne zaman, gün dönümü hangi ayda gerçekleşir, 21 Mart ekinoks özellikleri nelerdir, 23 Eylül ekinoks özellikleri nelerdir, 21 Aralık özellikleri nelerdir, 21 Aralık en uzun gece mi, 21 Haziran özellikleri, 21 Haziran en uzun gündüz mü, sonbahar ekinoksu ne zaman, ilkbahar ekinoksu ne zaman, Kuzey yarım kürede en uzun gecenin yaşandığı tarih, Kuzey yarım kürede kış mevsiminin başladığı tarih ne, Kuzey yarım kürede yaz mevsiminin başladığı tarih ne, kuzey yarımkürede en uzun gece ve gündüz tarihleri gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Ekinoks Nedir?

Ekvator’a güneş ışınlarının dik düşmesi sonucunda yaşanan, gece ve gündüz süresinin eşitliği durumuna ekinoks denir. Ekinoksun diğer adları, gün tün eşitliği, gündüz gece eşitliğidir.
İlkbahar ekinoksu ve sonbahar ekinoksu olmak üzere yılda iki kez gece – gündüz eşitliği yaşanır. 21 Mart ekinoksu ile Kuzey Yarım Küre’de ilkbahar mevsimi başlar. 23 Eylül ekinoksu ile de Kuzey Yarım Küre’de sonbahar mevsimi başlar. Güney Yarım Küre’de ise bu tarihlerde tam tersi yaşanır.

Gün Dönümü Nedir? Solstis Nedir?

Gün dönümü, gece ve gündüzün uzamadan kısalmaya veya kısalmadan uzamaya geçtikleri günlerdir. Gün dönümün diğer adı “solstis”tir. Solstis, Latince kökenli bir kelimedir.

Güneş ışınlarının Yengeç ve Oğlak Dönencelerine ilk açıyla geldiği 21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerinde gün dönümü / solstis yaşanmaktadır. 21 Haziran tarihinde Kuzey Yarım Küre’de en uzun gündüz yaşanır ve yaz mevsimi başlangıcıdır. 21 Aralık tarihinde ise Kuzey Yarım Küre’de en uzun gece yaşanır ve kış mevsimi başlangıcıdır. Bu tarihlerde Güney Yarım Küre’de ise tam tersi yaşanır.

Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihlerinin Özellikleri Neler?

ekinoks tarihlerinin özellikleri ve gündönümü tarihleri tablo
ekinoks özellikleri ve gün dönümü özellikleri tablosu

Ekinoks ve Gün Dönümü Tarihleri Ne Zaman?

23 Eylül Ekinoksu :  KYK’de sonbahar başlangıcıdır ve gece gündüz süresi Dünya’nın her yerinde eşittir. GYK’de tam tersi yaşanır.

21 Mart Ekinoksu : KYK’de ilkbahar başlangıcıdır ve gece gündüz süresi Dünya’nın her yerinde eşittir. GYK’de tam tersi yaşanır.

21 Haziran Gün Dönümü : KYK’de yaz başlangıcıdır ve en uzun gündüz yaşanır. GYK’de tam tersi yaşanır.

21 Aralık Gün Dönümü : KYK’de kış başlangıcıdır ve en uzun gece yaşanır. GYK’de tam tersi yaşanır.

23 Eylül ekinoksunun neden geciktiğini merak edenler ” 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Nedir? ” adlı yazımıza göz atabilirler.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.