En Çok Tercih Edilen Sözel Bölümler

22.07.2019
340
A+
A-
En Çok Tercih Edilen Sözel Bölümler

En Çok Tercih Edilen ve En Yüksek Puanlarla Tercih Edilen Sözel Bölümler

Sözel puan ile üniversitelere girecek çok farklı alanlar bulunmaktadır. Siz de sözel puan ile tercih yapmak aşamasında iseniz tercih yapmak için 2019 yılına ait rehberlik yapacak olan kılavuzdan yararlanmalısınız.

Son gün 29 Temmuz 2019 olan tercih başvuru tarihini göz önünde bulundurarak kendinizce bir karalama yapmalı istediğiniz alanları listelemelisiniz. Sonra bu alanlara geçtiğimiz yıl hangi puanlarla kaç öğrenci alındığını not alarak kendi puanınızla karşılaştırmalısınız. Sizi aşan alanlar var ise riske girmemeli fakat az bir fark ile çok istediğiniz bir alansa onu ilk tercih olarak yazmalısınız. Puan olarak değilse de ilk tercih olması açısından çok kişinin önüne geçme şansınız olduğunu unutmamalısınız.  Bölüm seçerken keyif veren eğlenceli alanlara da göz atabilir bireysel yapınıza uygunsa tercihlerinizin arasına alabilirsiniz.

Animasyon ve Oyun Tasarımı;

Meslek Lisesi mezunu ya da diğer liselerin sözel bölümlerinden mezun olup sözel bölümle girilebilecek olan eğlenceli bir bölümdür.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi;

Tarih bölümünün alanlarından olup, kazı ve eski medeniyetlerin su yüzüne çıkarılması üzerinde çalışılan bir daldır. Araştırmacı ve tarihe meraklı olan kişiler için ideal bir bölümdür.

Coğrafya;

Çok geniş kapsamlı olup siyasi, beşeri, ekonomik alanlarda bölgesel ya da genel anlamda Tüm dünyayı içeren, yüzey şekillerinden nüfusa, harita bilgisinden iklime geniş çerçeveli ve çok geçerli olan bir bölümdür. Kendi içinde bölüm seçme olasılığı fazla olan bir branştır.

Fotoğrafçılık;

Tercih edilen ve hala yüksek puanla (sözel) öğrenci alan bir bölümdür. Hem gazetecilik hem de dijital anlamda etkili bir alandır. Kendi içinde farklı alanları bulunmakta olup, iş alanı geniştir.

Gastronomi;

Son birkaç yıldır daha geçerli kabul edilen dolayısı ile talep olan ve yüksek sözel puanla öğrenci kaydı yapan bölümdür. Üniversitenin bulunduğu il ve bölgeye göre puan farklılıkları olmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak sanatları;

Gastronomi bölümünün en tercih edilen alanıdır. 2 yıllık ön lisans aşçılık okunurken 4 yıllık Lisans bölümü gastronomi ve mutfak sanatları alanına girmektedir. İş bulma sorunu ok denecek kadar azdır.

İlahiyat Fakültesi;

En tercih edilen alanlar arasındadır. Fakültenin bulunduğu il ve ilçeye göre puan farkları olmaktadır. Bir önceki yıl kaç puanla öğrenci alındığına bakarak ve kendi puanınızla karşılaştırarak tercihlerinizin arasına alabilirsiniz.

Ayrıca; Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim Bilimleri, İletişim Tasarım, Medya ve Görsel Sanatlar, Radyo, Televizyon ve Sinema, Reklamcılık, Yeni Medya gibi alanlar hep birbirine yakın puanlar ve kendi içlerinde birbirleri ile ilişkili olan alanlardır. İlgi alanınıza giren bölümler varsa ve puanınız yeterli ise hiç tereddüt etmeden tercihlerinizin arasına alabilirsiniz. Çünkü bu alanlar iş imkanının olduğu alanlardır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.