Endüstri Mühendisi Olmak İstiyorum!

Endüstri Mühendisi Olmak İstiyorum!

Endüstri Mühendisi Olmak İstiyorum!

Endüstri mühendisi olmak istiyorum, diyenlerin aklına takılan; endüstri mühendisliği nedir, endüstri mühendisliği için en az kaç net gerekir, endüstri mühendisliği hangi alandan alıyor, endüstri mühendisliği taban puanları gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Endüstri Mühendisliği Nedir?

İnsan, malzeme ve makinelerin içinde bulunduğu her sistemde verimlilik sağlamak adına sistem kuran ve bu sistemi sağlıklı bir şekilde devam ettirecek olan mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisi, oluşan ya da oluşacak sorunları, mühendislik yöntemlerini göz önünde bulundurarak ekonomik açıdan, neyin neyi etkilediğini kavrayarak ve her şeyde olduğu gibi insan faktörünü de göz önüne alarak çözümler üretir. Her şeyi daha güvenilir, kaliteli, hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde halletmesi beklenir.

Endüstri Mühendisinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Analitik düşünme yeteneği,
  • Yaratıcı ve yenilikçi bakış açısı,
  • Matematiksel işlemlerden hoşlanma,
  • Modelleme yeteneği,
  • Teknolojik gelişmelere meraklı,
  • Sorumluluk sahibi,
  • Lider ruhlu kişiler olması gerekmektedir.

Endüstri Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Oldukça geniş bir alanda çalışma imkanı bulabilen bir mühendislik dalıdır. Bankacılık, savunma, danışmanlık, yazılım ve bilişim, telekomünikasyon, otomotiv, sağlık, ilaç sanayi, ağır sanayi gibi çok farklı sektörlerde çalışabilirler. Bu sebeple gelecekte de önü açık bölümlerden birisidir.

Endüstri Mühendisliği İçin Hangi Alandan Sınava Girmek Gerekiyor?

Endüstri Mühendisliği için sayısal puan türü gerektiği için sayısal alandan sınava girmek gerekiyor. İlk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT (Matematik ve Fen Bilimleri) sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Özellikle ikinci oturumun toplam puana etkisi %60 olduğu için önemlidir. AYT sınavındaki testlerin toplam puana etki oranları; matematik %30, fizik %10, kimya %10 ve biyoloji %10’dur.

Endüstri mühendisliği bölümü başarı sıralaması şartı bulunan bir bölümdür. Adayların YKS Sayısal puan türündeki başarı sıralamalarının en az 300 bin olması gerekmektedir.

Endüstri Mühendisliği İçin En Az Kaç Net Gerekir?

Endüstri Mühendisliği için en az yapılması gereken netler YÖK Atlas, net sihirbazı verileri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 20,25
TYT Matematik: 15,00
TYT Fen Bilimleri: 8,75
TYT Sosyal Bilimler: 7,50
AYT Biyoloji: 1,75
AYT Fizik: 3,25
AYT Kimya: 1,50
AYT Matematik: 16,00

Endüstri Mühendisliği Taban Puanları 2021 – Endüstri Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2021 için tıklayın!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.