Etkili Ders Çalışma Yöntemi SQ3R Tekniği

02.12.2022
574
A+
A-
Etkili Ders Çalışma Yöntemi SQ3R Tekniği

Etkili Ders Çalışma Yöntemi SQ3R

Etkili ders çalışma yöntemi ve anlayarak okuma yöntemi SQ3R tekniği nedir? Verimli ve etkili ders çalışma tekniği arayanlar buraya!

Ne kadar çalışırsanız çalışın yine de bir süre sonra bilgiyi hatırlamakta zorlanabiliriz. Bu durum öğrenme şeklimize göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer etkili ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmek istiyorsanız farklı bir çalışma tekniği ile çalışmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bugün sizlere SQ3R tekniğinden bahsedeceğiz.

SQ3R Tekniği Nedir?

Anlayarak okuma yöntemi olan SQ3R, 1946 yılında Francis Pleasant Robinson tarafından ortaya konulmuştur. Robinson bu yöntemden ilk olarak Effective Study (Etkili Çalışma) adlı kitapta bahsetmiştir. SQRRR veya SQ3R olarak adlandırılan bu teknik beş adımdan oluşmaktadır:

 1. Survey (İncele / Göz At)
 2. Question (Sorgula)
 3. Read (Oku)
 4. Recite (Anlat)
 5. Review (Gözden Geçir)

SQ3R Tekniğinin Uygulanması

 • 1. Adım : Survey / İnceleme / Göz Atma
  Metne genel bir bakış atın ve göz gezdirerek okuyun. Başlıkları, alt başlıkları, vurgulanan kısımları, görselleri inceleyin.
 • 2. Adım : Question / Soru Sorma
  Konuyla ilgili neler öğreneceğinizi belirleyin. Konuyu sorgulayın ve karşınıza o konuyla ilgili çıkabilecek soruları belirleyin. Çalışmanız bittiğinde genel olarak hangi bilgileri elde edeceğinizi not edin.
 • 3. Adım : Read / Okuma
  Çalışılacak tüm konuyu önemli noktalarını not ederek ya da altını çizerek okuyun. Bir önceki adımda not ettiğiniz soruların cevaplarını edinmeye çalışın.
 • 4. Adım : Recite / Anlatma
  Okuduklarınızdan akılda kalanları kendi kelimelerinizle anlatın. İmkan varsa bir başkasına ya da konuyu bilmeyen birisine anlatın.
 • 5. Adım : Review / Yeniden Gözden Geçirme
  Bu son aşamada edindiğiniz tüm notları, elinizdeki dokümanları yeniden gözden geçirin. Belli zaman aralıklarında bu durumu tekrar tekrar yapın.

İlgili Diğer İçerikler :

Feynmann Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.