EUS Nedir? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Ne Zaman?

15.08.2019
556
A+
A-
EUS Nedir? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Ne Zaman?

EUS NEDİR? NE ZAMAN?

EUS, Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı anlamına gelen kısaltmadır. Eczacılıkla ilgili bölüm soruları sorulmaktadır. Sınav ilk kez 2017’de 1 Ekim tarihinde yapılmıştır.

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Ne Anlama Gelmektedir?

Eczacılık Fakültelerinden mezun olan kişiler bu sınava katılabilir. Eczacılık Fakültesinde lisans eğitimini alan kişiler, kendi alanlarında uzman olabilmek için bu sınava girmeleri gerekmektedir. Sınav sonrasında ise taban puanlarına göre başarı gösteren uzman adayları uzmanlık eğitimi görecekleri alanlara yerleştirilmektedir.

Hangi Alanlarda Uzmanlık Eğitimi Alınabilir?

Klinik Eczacılık ya da Fitofarmasi alanlarında 3 yıllık eğitim alınabilir.

Klinik eczacılık; Hastanelerde hastaya özel olarak hazırlanan ilaç hazırlama işlemi olarak da bilinmektedir. Genelde kliniklerde çalışırlar ve yeniliklere açık bir alandır.

Fitofarmasi eczacılık; Bitkisel tedavi konusunda uzmanlaşan eczacılık alanıdır. Botanik dersler görerek ilaç ile bitkisel etkileri üzerine uzmanlaşırlar.

EUS Sınavı ile İlgili Merak Edilenler

  • EUS sınavında 135 dakikada 100 soru yanıtlamak gerekmektedir.
  • ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavında 100 puan üzerinden en az 50 puan alma şartı aranmaktadır.

EUS’na Nasıl Başvuru Yapılır?

Sınav ücreti yatırılarak ve güncel vesikalık fotoğraf ile başvuru yapılabilir. Ancak bazı durumlarda EUS sınav puanı %2 oranında düşürülmektedir.

  • Uzmanlık eğitimine devam ederken sınava girilmesi durumunda,
  • Uzmanlık eğitimine devam ederken istifa etmesi durumunda, istifayı takip eden ilk sınavda,
  • Uzmanlık programına yerleştirildiği halde eğitimine başlamayanların takip eden ilk sınavda, %2 oranında sınav puanları düşürülmektedir.

EUS’na Kimler Girebilir?

  • Vatandaşı olmak.
  • Eczacılık Fakültesi mezunu olmak ya da halen Eczacılık Fakültesinde okuyor olmak.
  • Eczacılık dalının, uzmanlık alanında çalışmasını engelleyebilecek fiziksel ya da ruhsal rahatsızlığının olmaması gerekmektedir.
  • Burstan kaynaklı olarak mecburi hizmetinin olması durumunda, mecburi hizmetini sınav gününden itibaren 3 ay içinde bitirecek durumda olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan kişiler uzmanlık alanlarında EUS sınavlarına girerek başarmaları durumunda uzman olmayı hak ederler. Belirtilen bu şartları taşımayan kişiler ise sınavlarda başarılı olsalar dahi eczacılık uzmanlık eğitimi alamazlar ve sınavı kazandıklarını ileri sürerek hak iddia edemezler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.