Evde Oynanabilecek Oyunlar

Evde Oynanabilecek Oyunlar

Evde Oynanabilecek Oyunlar

Koronavirüs dolayısıyla evde kalmamız gereken şu günlerde özellikle çocukların sıkılmadan vakit geçirebilmesi için aileler, sürekli bir etkinlik arayışı içindeler. Evde yapılabilecek etkinlikler arayan ailelere bazı önerilerimiz olacak. Sizlerin çocuklarınızla ve aile bireyleriyle güzel ve eğlenceli vakit geçirebilmeniz için ” evde ailecek oynanacak oyunlar “ı derledik.
İyi eğlenceler diliyoruz!

Evde Oynanacak Oyunlar

  • Aklında Kelime Tutma

Oyun için en az 2 kişi gerekli. Bu oyunda önce bir kişi bir kelime söyler. Ardından sırayla oyuna katılan kişiler öncesinde söylenen kelime ile beraber kendisi de bir kelime söyleyerek oyunu devam ettirir. Örneğin; ilk başlayan kişi “kalem” dedi. İkinci kişi “kalem, koltuk” diyerek devam eder. Üçüncü kişi ise “kalem, koltuk, elma” diyerek devam etmelidir. Bu şekilde ilerlenen oyunda bu kelimelerin sırasını karışıp unutan olursa yanar ve elenir. Diğer kalanlar oyuna devam eder. Sonunda kalan iki kişiden hangisi kelimeleri tam olarak hatırlayıp devam ettirirse oyunun kazananı da o olur.

  • Evet / Hayır

İki kişiyle oynanan oyunda önce bir oyuncu soruları yanıtlayan diğeri ise soruları soran taraf olur. Soru soran kişi karşı tarafa evet ya da hayır diye cevap vereceği sorular sorar. Cevaplayan kişinin ise evet ya da hayır diye cevap vermemesi gerekir. Yoksa yanmış olur. Mesela; “Film izlemeyi sever misin?” sorusuna karşı tarafın “severim” ya da “sevmem” şeklinde cevap vermesi gerekir.

  • Hayvan Bulmaca

En az iki kişiyle oynanabilecek oyunda oyunculardan biri aklından bir hayvan tutar. Diğer oyuncular da sırayla sorular sorarak bu hayvanı bulmaya çalışırlar. Mesela; oyunculardan biri aklında papağanı tuttu. Diğerleri, ayakları var mı, kaç ayağı var, hangi renk gibi sorular sorarak bu hayvanı tahmin etmeye çalışırlar. Bulan kişi bir sonraki hayvanı aklında tutma şansını yakalar.

  • İsim – Şehir Oyunu

En az iki kişiyle oynanır. Oyun için birer kağıt ve kalem gereklidir. Kağıda sırayla İsim, Şehir, Bitki, Hayvan, Eşya, Sanatçı, Ülke ve Not yazılır. Sonra oynayanlardan birisi alfabeyi saymaya başlar ve diğer oyunculardan birisi durmasını ister. Durulan anda söylenen harf seçilir ve bu harfle başlayan İsim, Şehir, Bitki, Hayvan, Eşya, Sanatçı, Ülke bulunup yazılır. İlk bitiren kişi 20’ye kadar sayar. Bu sayma işlemi bittiğinde diğer oyuncuların kalemi bırakması gerekir. Diğerlerinin bulamadıkları yerlere sıfır puan verilir. Eğer iki kişi aynı şeyi yazmışsa beşer puan alırlar. Farklı yanıtlar içinse on puan verilir. Sonunda ise bu puanlar toplanır ve kağıdın not kısmına yazılır.

  • Sıcak / Soğuk

En az iki kişiyle oynanır. Oyun için evde saklanabilecek küçük bir eşya seçilmelidir. Sonra oyunculardan biri odanın dışına çıkarılır ve diğerleri bu eşyayı saklar. Saklama işi bittikten sonra dışarı çıkarılan oyuncu içeri alınır ve oyun başlar. Bu andan itibaren eşyayı bulacak kişiye 5 ila 10 dakika arasında süre verilebilir. Süresiz de oynanabilir. Saklanan eşyaya yaklaşıldığında sıcak, uzaklaşıldığında soğuk denilerek oyuncunun eşyayı bulması sağlanır.  Eşyayı bulan oyuncu bir sonraki oyun için ebeyi seçer.

  • Masal Oluşturma

En az iki kişiyle oynanacak oyunda hikaye ya da masal oluşturulması gerekir. Hikaye ya da masalı oluşturacak kişiye diğer oyuncular hikayenin/masalın nerede geçmesini istediklerini, zamanı, karakterleri, olmasını istedikleri özel bir objeyi ya da temayı söyleyerek 10’dan geriye saymaya başlarlar. Masalı kurgulayacak oyuncu ise bu sürenin sonunda masalını anlatmaya başlar. Anlatma işi bittikten sonra diğer oyuncular, verilen bilgilerin masalın içinde güzel kurgulanıp kurgulanmamasına göre oyuncuya 1’den 10’a kadar puan verirler.

  • Sessiz Sinema

4 kişinin 2’şerli gruplar halinde oynayabileceği oyunda bir film ya da dizi sessiz bir şekilde el kol hareketleri ve mimiklerle anlatılmaya çalışılır. Gruplar filmi/diziyi anlatacak kişiye, anlatacağı filmi ya da diziyi sessizce söyler. Bu kişi kendi grup arkadaşına filmi anlatmaya çalışır. Bunun için belli bir süre belirlenmesi gerekir. Bu süre içinde bilinemezse grup puan alamaz ve bir sonraki takıma sıra geçer.

  • Dokun Tahmin Et

Evdeki küçük ve orta büyüklükteki eşyalar seçilerek ortada toplanır ve üstü örtülür. Sonrasındaysa oyunculardan birinin gözü kapatılır ve seçilen eşyaya dokunarak tahmin etmesi beklenir.

  • Yüzük Oyunu

En az iki kişiyle oynanan oyunda fincanların altına bir yüzük saklanır. Ya da herhangi bir küçük eşya da olabilir. Sonra yüzüğü saklayan kişi birisini seçer ve yüzüğün hangi fincanda olduğunu söylemesini ister. Bu kişi bir fincanı işaret eder. Eğer o fincanın altında yüzük yoksa o kişiye bir ceza verilir. Mesela; 1 dakika boyunca tek ayak üstünde durabilir ya da 10 tane şınav çekmesi istenebilir. Sonra bu kişi başka birisinin adını söyleyerek onun yüzüğün nerede olduğunu tahmin etmesini ister. Eğer bu kişi bilirse yüzüğü saklama hakkı ona geçer.

  • Şarkı Bulma

En az iki kişiyle oynanacak oyunda bir kişi şarkı söylemeye başlar ve şarkıda geçen bir kelimede durur. Karşı tarafın ise bu kelimenin içinde geçtiği bir başka şarkıyı bulması gerekir. Taraflar 20’ye kadar sayar, bu süre içinde şarkının bulunması gerekmektedir.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.