Feynman Tekniği Nedir?

28.04.2020
422
A+
A-
Feynman Tekniği Nedir?

Feynman Çalışma Tekniği Nedir?

Bir sınavınız var ve ders çalışmanız gerek. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Diyelim ki başladınız, yaptığınız çalışma hep yüzeysel mi kalıyor? Kalıcı öğrenme gerçekleştiremiyor musunuz? Bir süre sonra etkin öğrenme gerçekleştiremediğinizi ve bilgilerin çabucak aklınızdan uçup gittiğini mi görüyorsunuz? Öğrendiğiniz bir bilgiyi hatırlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Ve de bunun için ” verimli ders çalışma teknikleri “ni mi arıyorsunuz?

İşte bu noktada bilgiyi özümseyerek ve kolaylaştırarak öğrenmenize yardım edecek olan “ Feynman Tekniği ”nden yararlanabilirsiniz. Feynman Tekniği, 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden kabul edilen, Nobel Ödüllü Richard Feynmann tarafından ortaya koyulmuş bir çalışma tekniğidir. Peki, nasıl uygulanıyor?

Gelin Feynman Tekniğini nasıl uygulayacağımıza göz atalım:

 1. Çalışmanız Gereken Konuyu Belirleyin!
  Hangi dersin hangi konusuna çalışmalısın. Belirle ve o konuya not alarak, özetleyerek çalış.
 2. Konuyu Hiç Bilmeyen Birisine Anlatacakmış Gibi Basite İndirgeyerek Anlatın!
  Konu çalışman bittikten sonra bu konuyu, 6 yaşında bir çocuğun bile anlayabileceği bir hâle getir. Sonrasında ya kendi kendine ya da gerçekten konuyu bilmeyen birisine anlat.
 3. Takıldığınız Noktada Çalıştığınız Kaynağa Geri Dönün!
  Anlatma işini yaparken takıldığın noktada, çalıştığın kaynağı açıp o kısma bir daha göz at. Çalıştın; tekrar mı aynı noktada takıldın, üşenme bir daha çalış. Akıcı bir şekilde anlatmaya devam edene kadar çalışmaya devam et. Neden takıldığını anlamaya çalış. O sorunu, basitleştir.
 4. Benzerlikler Kurun!
  Analojiler yani benzerlikler kurarak konuyu somut hâle getirip kalıcılığını artırmalısın. Bilgiyi daha önce öğrendiğin bilgilerle bağdaştır. Günlük hayatında kullanılabilecek hâle getir. Görsellerden yararlan. Ve de konuyla ilgili örnekler oluştur.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.