Feynman Tekniği Nedir?

26.08.2021
859
A+
A-
Feynman Tekniği Nedir?

Feynman Çalışma Tekniği Nedir?

Feynman Çalışma Tekniği nedir ve hangi durumlarda, nasıl kullanılır? Cevap için yazımıza göz atmalısınız!

Bir sınavınız var ve ders çalışmanız gerek. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Diyelim ki başladınız, yaptığınız çalışma hep yüzeysel mi kalıyor? Kalıcı öğrenme gerçekleştiremiyor musunuz? Bir süre sonra etkin öğrenme gerçekleştiremediğinizi ve bilgilerin çabucak aklınızdan uçup gittiğini mi görüyorsunuz? Öğrendiğiniz bir bilgiyi hatırlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Ve de bunun için ” verimli ders çalışma teknikleri “ni mi arıyorsunuz?

İşte bu noktada bilgiyi özümseyerek ve kolaylaştırarak öğrenmenize yardım edecek olan “ Feynman Tekniği ”nden yararlanabilirsiniz. Feynman Tekniği, 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden kabul edilen, Nobel Ödüllü Richard Feynmann tarafından ortaya koyulmuş bir çalışma tekniğidir. Peki, nasıl uygulanıyor?

Feynman Tekniği Nasıl Uygulanır?

 1. Çalışman Gereken Konuyu Belirle!
  Hangi dersin, hangi konusuna çalışmalısın. Belirle ve sonrasında konuyu özetleyerek ve not alarak çalış.
 2. Konuyu Hiç Bilmeyen Birisine Anlatacakmış Gibi Basite İndirge!
  Konu çalışman bittikten sonra bu konuyu, 6 yaşında bir çocuğun bile anlayabileceği bir hâle getir. Sonrasında ya kendi kendine ya da gerçekten konuyu bilmeyen birisine anlat.
 3. Takıldığın Noktada Çalıştığın Kaynağa Geri Dön!
  Anlatma işini yaparken takıldığın noktada, çalıştığın kaynağı açıp o kısma bir daha göz at. Çalıştın; tekrar mı aynı noktada takıldın, üşenme bir daha çalış. Akıcı bir şekilde anlatmaya devam edene kadar çalışmaya devam et. Neden takıldığını anlamaya çalış. O noktayı, basitleştir.
 4. Benzerlikler Kur!
  Analojiler yani benzerlikler kurarak konuyu somut hâle getirip kalıcılığını artırmalısın. Bilgiyi daha önce öğrendiğin bilgilerle bağdaştır. Günlük hayatında kullanılabilecek hâle getir. Görsellerden yararlan. Ve de konuyla ilgili örnekler oluştur.

İlgili Diğer İçerikler:

Pomodoro Tekniği Nedir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.