Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

27.11.2023
1.743
A+
A-
Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Fizik dersine nasıl çalışılır, YKS fizik nasıl çalışılır, fizik netleri nasıl artar, fizik yapamıyorum ne yapmalıyım gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Günlük hayatta işinize yarayacağını bildiğiniz bir derse olan yaklaşımınız daha olumlu olacaktır. Fizik dersine de böyle bir yaklaşım geliştirirseniz, anlamlandırmanız daha kolay hale gelecektir. Fizik; yaşadığınız çevreyi, doğayı ve evreni birtakım kurallarla anlamanızı sağlayan, ileride seçeceğiniz mühendislik, mimarlık, pilotluk vb. meslekler için temel oluşturan bir alandır.

Fizik Nasıl Çalışılmalı ve Fizik Netleri Nasıl Arttırılır?

 • Fizik dersini öncelikle aktif bir şekilde dinlemelisiniz. Sonra bir kaynaktan kendiniz de çalışarak konuları pekiştirebilirsiniz. Dinleme anında da bir kaynaktan çalışırken de  önemli yerleri not alın. Bu notları daha sonra küçük hap bilgiler haline getirip sürekli görebileceğiniz bir yere asarak bilgiyi daha kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Diğer sayısal derslerde olduğu gibi fizik dersine de çalışılırken bilgileri ezberlemek yerine mantığını anlamalısınız. Bu ders yorum ve görme kabiliyeti gerektirdiği için bu yönünüzü geliştirmelisiniz. Olabildiğince  görsellerden yararlanarak bilgileri destekleyin.
 • Konu çalışmasını tamamladıktan sonra soru çözme kısmına gelindiğinde çözümlü ve kolay soruları çözerek işe başlayın. Öncelikli olarak sorunun kökünü iyi kavrayın. Soruda sizden istenen şeye göre şekil çizmeniz gerekiyorsa detaylı bir şekilde çizin.
 • Fizik sorularının çözümünde en çok karşılaşılan sorun dört işlemin yanlış yapılmasıdır. Bunun için de dört işlemi yaparken daha dikkatli olun.
 • Fizik dersinin matematikle tek bağlantısı dört işlem değildir. Denklem çözme, orantı, problemler, vektörler, uzay geometrisi ve fonksiyon gibi konularla da karşılaşılmaktadır. Bu sebeple de matematik dersinin temellerini kontrol edip sağlamlaştırarak ilerlemekte fayda var.
 • Yapamadığınız soruya üzülüp hayal kırıklığına uğramak yerine onu bir basamak olarak görüp çözümünü mutlaka öğretmenlerinizden ya da konuyu bilen bir arkadaşınızdan öğrenip bu durumu artıya çevirebilirsiniz. Çözemediğiniz her soru size eksiğinizi gösterir. Siz bu eksiğin doğrusunu öğrenerek açığınızı kapatmış olursunuz. Bu şekilde ilerlemek netlerinizi artırmanızı sağlayacaktır.
 • Yine netlerinizi artıracak bir diğer yöntem, ders denemesi çözdükten sonra bir değerlendirme yapmak. Hangi konuda daha çok yanlışınızın çıktığını tespit ederek o konuyla ilgili notlarınıza bir daha göz atmanız ve o konunun sorularını daha dikkatli incelemeniz de yarar sağlayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Okaner Halefoglu dedi ki:

  Eğitim Güncesi merhaba paylaşımınız hoşuma gitti, paylaşımlarınızın devamını bekliyorum

 2. Yordamli Suvari dedi ki:

  Merhabalar paylaşımınız süper ötesi çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

  1. Eğitim Güncesi dedi ki:

   Teşekkür ederiz 🙂