Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

20.11.2019
689
A+
A-
Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Fizik dersine nasıl çalışılır, fizik nasıl çalışılır, yks fizik nasıl çalışılır, tyt fizik nasıl çalışılır, ayt fizik nasıl çalışılır, fizik nasıl fullenir, fizik yapamıyorum ne yapmalıyım gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Hayatta işinize yarayacağını bildiğiniz bir derse olan yaklaşımınız hep daha olumlu olacaktır. Fizik dersine de böyle bir yaklaşım geliştirirseniz, anlamlandırmanız daha kolay hale gelecektir. Fizik; yaşadığınız çevreyi, doğayı ve evreni birtakım kurallarla anlamanızı sağlayan, ileride seçeceğiniz mühendislik, mimarlık, pilotluk vb. meslekler için temel oluşturan bir alandır.

Fizik Dersine Nasıl Çalışırsak Başarılı Olabiliriz?

 1. Diğer sayısal derslerde olduğu gibi fizik dersine de çalışılırken ezberlemek yerine mantığının anlaşılması ve yorumlanarak çalışılması gerekiyor. Yorum ve görme kabiliyeti gerektiren bir ders olduğu için bu yönünüzü geliştirmelisiniz. Olabildiğince deney ve laboratuvar ortamından yararlanarak görsellerle bilgileri desteklemelisiniz.
 2. Fizik dersine öncelikli olarak konu çalışarak başlayın. Konuları çalışırken önce öğretmenlerinizi iyice dinleyerek bir temel atın. Dinleme anında mutlaka önemli yerleri not alın. Bu notları daha sonra özetleyerek küçük hap bilgiler haline getirip sürekli görebileceğiniz yerlere yerleştirin. Böylece bilgi daha kalıcı hale gelecektir.
 3. Soru çözme kısmında ise çözümlü ve kolay soruları çözerek işe başlayın. Öncelikli olarak sorunun kökünü iyi kavrayın. Soruda sizden istenen şeye göre şekil çizmeniz gerekiyorsa detaylı bir şekilde çizin.
 4. Fizik sorularının çözümünde en çok karşılaşılan sorun dört işlemin yanlış yapılmasıdır. Bunun için de dört işlemi dikkatli bir şekilde yapmalısınız.
 5. Fizik dersinin konularının içinde denklem çözme, orantı, problemler, vektörler, uzay geometrisi ve fonksiyon gibi matematik konularını da görmekteyiz. Bu sebeple fizikteki başarıya giden yol olarak matematiği görebiliriz. Bundan dolayı da matematik dersinin temellerini kontrol edip sağlamlaştırmalısınız.
 6. Yapamadığınız soruya üzülüp hayal kırıklığına uğramak yerine onu bir basamak olarak görüp çözümünü mutlaka öğretmenlerinizden ya da konuyu bilen bir arkadaşınızdan öğrenip bu durumu iyi değerlendirmelisiniz. Yapamadığınız her soru konuyu daha iyi kavramanız için bir fırsat olacaktır.
Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Okaner Halefoglu dedi ki:

  Eğitim Güncesi merhaba paylaşımınız hoşuma gitti, paylaşımlarınızın devamını bekliyorum

 2. Yordamli Suvari dedi ki:

  Merhabalar paylaşımınız süper ötesi çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

  1. Eğitim Güncesi dedi ki:

   Teşekkür ederiz 🙂