Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak

Gastronomi ve mutfak sanatları okumak isteyen adayların aklına takılan;  gastronomi ve mutfak sanatları bölümü nedir, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü kaç yıllık, gastronomi ve mutfak sanatları için kaç net gerekli gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Özellikleri Nelerdir?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ya da Turizm Fakültesi’nin içinde yer almaktadır. Bölümün amacı; dünya mutfak kültürü, sanat tarihi ve yemek tarihi konularında bilinçli gastronomi uzmanları  yetiştirmektir. Yani sadece güzel yemek yapmak ve insanlara beğendirmeyi değil; o yemeği kültürüyle birlikte değerlendirip nasıl sunulması gerektiği konusunda da bilinçlendirmeyi amaçlar. Bu bağlamda gastronomi bölümünü disiplinler arası bir bölüm olarak düşünebiliriz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Okumak İsteyenlerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir gastronom uzmanında olması gereken özellikler:

  • Kimya, biyoloji ve matematik alanlarına ilgili,
  • Tat alma duyusu gelişmiş,
  • Görsel yetenek açısından yetenekli,
  • El-göz koordinasyonu olan,
  • Yoğun iş temposuna sıkılmadan ayak uydurabilecek,
  • Hızlı karar verebilen,
  • Hayal gücü gelişmiş kişiler olması gerekir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Çalışma Alanları Neler?

Bu alanda çalışacak kişilerin yemek kültürü ile ilgili yerli ve yabancı her türlü yayını, gıda ile ilgili makaleleri, raporları takip etmesi ve istatistiki veriyi elde tutması gerekmektedir. Böylelikle edineceği donanımla dünya mutfağı ve Türk mutfağı alanlarında gerek yurt dışında gerek yurt içinde çeşitli mutfaklarda çalışma imkânı bulabilir.

Gastronomi uzmanları genel olarak özel sektörde, gıda maddeleri işleyen her türlü otel ve restoranda görev yapabilirler. Aynı zamanda yiyecek-içecek işletmesi kurabilir ve yönetebilirler.

Sadece var olanı ortaya koymaktan öte yeni yaratıcı yemek ve de sunumlarla kendini geliştirmiş birisi çok çeşitli yerlerde çalışma imkânı sağlayabilir. Gıdaların uzun süre saklanabilmesi ve verimli olarak kullanılabilmesi, yeni ürünlere dönüştürülmesi ve de artık maddelerin değerlendirilmesi alanlarında da iş imkânları yaratılabilir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü İçin Hangi Puan Türü Gerekli?

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için sözel puan türü istenmektedir. Bunun için de adayların zorunlu olan TYT sınavına girdikten sonra, AYT sınavında sözel bölümü kapsayan testleri yani TDE+Sosyal Bil-1, Sosyal Bil-2 testlerini çözmeleri gerekmektedir.

Gastronomi İçin En Az Kaç Net Gerekir?

Gastronomi ve mutfak sanatları için en az yapılması gereken netler YÖK Atlas, net sihirbazı verileri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 7,00

TYT Matematik: 1,00

TYT Fen Bilimleri: 1,75

TYT Sosyal Bilimler: 12,00

AYT TDE: 17,00

AYT Tar-1: 2,00

AYT Coğ-1: 3,75

AYT Tar-2: 1,00

AYT Coğ-2: 8,75

AYT Felsefe: 4,50

AYT Din: 2,75

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Taban Puanları 2021Gastronomi ve Mutfak Sanatları Başarı Sıralamaları 2021

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.