Geleceğe Nefes Seferberliği

02.11.2019
745
A+
A-
Geleceğe Nefes Seferberliği

Tarım ve Orman Bakanlığının başlatmış olduğu “Geleceğe Nefes” seferberliği ile 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 81 ilde 2023 noktada 3 saatte 11 milyon fidan dikileceği duyuruldu. Daha yeşil bir Türkiye için kolları sıvayan Bakanlık, aynı zamanda bu fidan dikme etkinliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi amaçlamaktadır.

Katılmak isteyenler  https://gelecegenefes.com/  üzerinden fidan sahiplenebilirler. Aynı zamanda etkinliklerin gerçekleşeceği tören alanlarının lokasyonunu site üzerinden öğrenerek de canlı olarak fidan dikimine katılabilirler.

Türkiye genelinde hedeflenen dikilecek fidan sayısı 11.047.430. Şu ana kadar sahiplenilen fidan sayısı ise 9.055.142. Dün itibariyle sitede ilk beşte bulunan iller; Antalya, Bartın, Düzce, Rize ve Adana idi. Şu anda ise Balıkesir, Edirne, Malatya, Mardin ve Eskişehir ilk beşte yer almakta.

Etkinlikte “Geleceğe Nefes Katılım Belgesi” verileceği belirtildi. Bunun için https://gelecegenefes.com/ adresinden fidan sahiplen butonuna basıp isminizi, mail adresinizi ve hangi şehirde ağaç sahiplenmek istediğinizi seçerek katılabilirsiniz. Fidan sahiplenme işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanı, Dr. Bekir Pakdemirli vatandaşlara etkinliğe katılmaları için şu şekilde seslendi:

Sevgili Vatandaşlarım,
Bilmenizi isterim ki Türkiye, orman varlığının önemini dünyada en iyi bilen ve örnek olan ülkelerin arasında başı çekiyor.
1839 yılında temelleri atılan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü 40 bini aşkın çalışanı ile hem vatanımızda hem de dünyada yaşayan tüm canlılara daha fazla nefes olabilmek için gece gündüz çalışıyor.
10 Temmuz 2018 tarihinde göreve geldiğimizde bir söz ile yola çıkmıştık.
“Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanla büyüsün” demiştik.
Çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde sözümüzde durmayı başardık. Çiftçimizin yüzü gülüyor, çocuklarımızı ormanlar içinde büyütme hedefine ulaşmak üzere, daha yeşil bir Türkiye için 11 Kasım 2019’da, 11 milyon fidanı geleceğe nefes olarak miras bırakıyoruz.
11 Kasım 2019’da saat 11:11’de Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını sağlıyoruz.
Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine ‘Geleceğe Nefes’ adını veriyoruz.
Gelin 11 Kasım 2019’da siz de “Geleceğe Nefes” seferberliğimize katılın, geleceğe nefes olun.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.