GENÇ İKLİM SAVAŞÇISI: GRETA THUNBERG

23.09.2019
197
A+
A-
GENÇ İKLİM SAVAŞÇISI: GRETA THUNBERG

Düzenlediği eylemlerle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran İsveçli aktivist Greta Thunberg, henüz 16 yaşında olmasına rağmen sesini duyurmak için elinden geleni yapıyor.

Greta, 8 yaşındayken iklim değişikliği ve küresel ısınmayla ilgili sorunların farkına vararak insanların bu konuda harekete geçmemesiyle ilgili büyük hayal kırıklığına uğrayıp 11 yaşında hastalanarak depresyona girdi. Yaşamış olduğu zorluklar onun harekete geçmesine engel teşkil etmedi ve cuma günleri okulu boykot ederek tek başına eylemlerde bulundu. Zaman geçtikçe okul arkadaşlarının da katılımı ve basının da dikkatini çekmesiyle eylemleri tüm dünyada duyulmaya başladı.

Greta, insanlığın bir yok oluşa sebep olacak kadar cani olup olmadığını sorguluyor. Yapılması gereken şeyin 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşmasına uyularak gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporlarının dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Küresel ısınmayı 2 santigrat derecede sabitlemek, hatta 1.5 dereceyi hedeflemek gerektiğini, böylelikle iklim değişikliğiyle mücadelede daha büyük yararlar sağlanabileceğini düşünüyor. Fosil yakıt tüketiminin kısıtlanmasını hatta durdurulması gerektiğini, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını, petrol kullanımının ve  karbon salınımının azaltılmasını, özellikle de gelişmiş ülkelerin Paris Anlaşması’yla verdikleri sözleri tutmasını bekliyor. Siyasilerin ve doğacı çevreler ile bu konudaki bilim insanlarının birlikte hareket etmelerini istiyor.

Tüm bu istekleri çerçevesinde bugüne kadar birçok eylem gerçekleştiren ve kamuoyunda da etki alan eylemlerin son ayağı 23 Eylül’de yapılacak BM İklim Zirvesi öncesinde dünya genelinde 160 ülkede dört milyon kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yapılacak Zirve’de konuşma yapacak olan Greta, sıfır karbonlu yelkenlisi ile 15 günde New York’a gelerek konuşmasını gerçekleştirecek.

Türkiye’de de birçok okul ve platform ile bireysel olarak insanlar sessiz kalmayarak 20 Eylül’de eylemler gerçekleştirdiler.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.