Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

06.11.2023
1.096
A+
A-
Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Geometri dersine nasıl çalışılır, YKS geometri nasıl çalışılır, TYT geometri nasıl çalışılır, LGS geometri nasıl çalışılır, KPSS geometri nasıl çalışılır gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Birçok öğrenci tarafından zorlanılan bir ders olan geometri, matematik bilgisi gerektirmesinin yanında şekilleri farklı boyutlarda düşünebilme becerisi de gerektirmektedir. Uzaydaki şekiller arasındaki hacim, alan, açı ve uzunluk ilişkilerini inceleyen ve kendine has bir çözüm yöntemi olan bir alandır. Gerçek hayatta özellikle mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda aktif olarak kullanılan geometri bilgisi, karşılaştığınız şekilleri farklı yorumlayabilmenizi sağlayıp size üç boyutlu düşünebilme becerisi kazandıracaktır.

Her ne kadar matematik dersi ve sayısal derslerle aranız iyi olsa da geometride görebilme ve pratik yapma durumu daha fazla önem kazandığı için geometri dersine nasıl çalışılmalıdır konusunda kafalar karışabilmektedir. Bu noktada sizlere yardımcı olmak için bazı önerilerde bulanacağız.

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

  • Geometri dersinde konu çalışması yaparken öncelikle konuyu anlatan kişinin iyi dinlenmesi gerekmektedir. Sonrasında kitaptan konu tekrarı yapıp örnek soruları dikkatlice incelemek gerekir. Bu noktada da konunun en öz ve özet hali algılanmalıdır. Özellikle zor konular çalışılırken deftere özet çıkarılmalı ya da küçük kâğıtlara notlar alınmalıdır. Bu özetler ve küçük notlar soru çözerken yanınızda bulunmalı. Her takıldığınızda üşenmeden bu notlara bakarak ilerlemek bir süre sonra pratik kazanmanıza yardımcı olacaktır.
  • Her ne kadar geometri için şekilleri görme özelliği ve farklı bakış açısı gerektirdiğini söylesek de bunlar %50’yi oluşturmaktadır. Geri kalan %50 ise matematik bilgisi gerektirmektedir. Özellikle denklem, çarpanlara ayırma, trigonometri gibi matematik konularının temeli sağlam olmalıdır. Yani eksiğiniz varsa önce bu konuları tamamlayın.
  • Temel matematik konuları tamamsa temel geometri konuları üzerine yoğunlaşmalısınız. Üçgende uzunluk, açıortay, kenarortay, benzerlik gibi konular çok iyi bir şekilde bilinmelidir. Bunlar dışında çokgenlerde açı ve uzunluk konuları ile paralelkenar, yamuk, kare, dikdörtgen, çember gibi konulara çalışılmalıdır.
  • Geometride soru çözerken en zorlanılan durum farklı düşünememekten kaynaklı, şekil üzerinde ne yapılacağını görememe durumudur. Bu noktada çok fazla soru çözmek ve çözülemeyen soruların doğru cevabının öğrenilmesi çok önemlidir. Bir kâğıda çözmediğiniz sorunun şeklini çizip incelemek de farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacaktır.
  • Sonuç olarak; hemen hemen bütün derslerde olduğu gibi konu çalışıp ardından soru çözmek ve çözülemeyen soruların doğrusunu öğrenmek bu ders için de temel noktayı oluşturmaktadır. Farklı bir bakış açısı gerektirdiği için de soruları dikkatlice incelemek yararlı olacaktır. Geometri dersinde pes etmemek ve kararlı ilerleyiş sizleri ileriye taşıyacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler :

Matematik dersine nasıl çalışılır?

Türkçe dersine nasıl çalışılır?

Paragraf çözme teknikleri neler?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.