Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

18.12.2019
497
A+
A-
Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Geometri Dersine Nasıl Çalışılır?

Geometri nasıl çalışılır, geometri dersine nasıl çalışılır, geometri nedir, tyt geometri nasıl çalışılır, yks geometri nasıl çalışılır, lgs geometri nasıl çalışılır gibi birçok sorunun cevabı yazımızda!

Birçok öğrenci tarafından zorlanılan bir ders olan geometri, matematik bilgisi gerektirmesinin yanında şekilleri farklı boyutlarda düşünebilme becerisi de gerektirmektedir. Uzaydaki şekiller arasındaki hacim, alan, açı ve uzunluk ilişkilerini inceleyen ve kendine has bir çözüm yöntemi olan bir alandır. Gerçek hayatta özellikle mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda aktif olarak kullanılan geometri bilgisi, karşılaştığınız şekilleri farklı yorumlayabilmenizi sağlayıp size üç boyutlu düşünebilme becerisi kazandıracaktır.

Her ne kadar matematik dersi ve sayısal derslerle aranız iyi olsa da geometride görebilme ve pratik yapma durumu daha fazla önem taşıdığı için geometri dersine nasıl çalışılmalıdır, konusunda kafalar karışabilmektedir. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için bazı önerilerde bulanacağız.

Geometri Nasıl Çalışılır?

  • Geometri dersi için konu çalışırken izlenecek yol; öncelikle konuyu anlatan kişi iyi dinlenmeli ve sonrasında kitaplardan konu tekrar edilmelidir. Konunun iyice kavranması önem taşımaktadır. Bu noktada da konunun en öz ve özet hali algılanmalıdır. Özellikle zor konular çalışılırken özet çıkarılmalı ya da küçük kâğıtlara notlar alınmalıdır. Bu özetler ve küçük notlar soru çözerken yanınızda bulunmalıdır. Her takıldığınızda üşenmeden bu kendi anladığınız şekilde aldığınız notlara bakmalısınız. Bu notlar sizin pusulanız olacaktır.
  • Her ne kadar geometri için şekilleri görme özelliği ve farklı bakış açısı gerektirdiğini söylesek de bunlar %50’yi oluşturmaktadır. Geri kalan %50 ise matematik bilgisi gerektirmektedir. Özellikle denklem, çarpanlara ayırma, trigonometri gibi matematik konularının temeli sağlam bir şekilde olmalıdır. Yani eksiğiniz varsa önce bu konuları halledin.
  • Temel matematik konuları tamamsa temel geometri konuları üzerine yoğunlaşılmalıdır. Üçgende uzunluk, açıortay, kenarortay, benzerlik gibi konular çok iyi bir şekilde bilinmelidir. Bunlar dışında çokgenlerde açı ve uzunluk konuları ile paralelkenar, yamuk, kare, dikdörtgen, çember gibi konulara çalışılmalıdır.
  • Geometride soru çözerken en zorlanılan durum farklı düşünememekten kaynaklı şekil üzerinde ne yapılacağını görememe durumudur. Bu sebeple bu ders için çok fazla soru çözülmeli ve çözülemeyen sorular mutlaka iyice incelenmelidir. Bir kâğıda çözmediğiniz sorunun şeklini çizmeli ve çözümü için uğraşmalısınız. Böylece farklı bakış açıları kazanmış olacaksınız.
  • Çözülemeyen soruları es geçmeyin! Doğru cevabı mutlaka öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan öğrenin. Yapamayıp cevabını öğrenmediğiniz her soru sizin ilerlemenizde bir engel teşkil edecektir. O yüzden önünüzdeki taşları temizleyerek ilerlemekte fayda var.
  • Sonuç olarak; hemen hemen bütün derslerde olduğu gibi konu çalışıp ardından soru çözüp, doğruları anlayarak öğrenip sonrasında aradan fazla zaman geçmeden konu tekrarı yapılmalıdır. Böylece disiplinli ve istikrarlı bir çalışmayla elinizden kaçan bir ders/konu olmayacaktır. Azıcık azim, kararlılık ve öğrenme isteği sizleri ileriye taşıyacaktır.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.