Gezegenlerin İlginç Özellikleri Neler?

28.09.2019
690
A+
A-
Gezegenlerin İlginç Özellikleri Neler?

MERKÜR’ÜN GECE GÜNDÜZ DENGESİZLİĞİNİN NEDENİ?

Güneşe en yakın gezegen ve en küçük gezegen olan Merkür, Güneş Sistemi’ndeki gece gündüz sıcaklık farkının en fazla olduğu gezegendir. Sıcaklığı gündüz 450 dereceye kadar ulaşabilmekte iken gece sıcaklığı ise -170 dereceye kadar düşmektedir.  Bunun sebebi ise herhangi bir ısıyı tutacak kadar atmosferinin olmamasıdır. Bu kadar yüksek sıcaklıklara rağmen yüzeyinde su bulundurması da ilginçtir. Bunun sebebinin buz bulunan bölgelerin, kraterlerin içinde bulunmasından dolayı korunabilmesiyle var olabildiği düşünülmektedir.

VENÜS’ÜN KIZGINLIĞI NEREDEN GELMEKTE?

Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerden birisi olan Venüs; Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı, Tan Yıldızı ve Çoban Yıldızı ismiyle de bilinir. Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sırada yer alır ve Dünya’ya en yakın gezegendir. Venüs ile ilgili tuhaf detay Güneş’e yakınlıkta ilk sırada yer almamasına rağmen en sıcak gezegen olmasıdır. Sıcaklığı kurşunu eritecek sıcaklıktan daha fazla 462 santigrat derecedir. Bu durumun nedeni ise atmosferinin yüzde 96,5’i karbondioksitten oluşup toksinli yani zehirli olmasından kaynaklanmaktadır. Buradaki bulutlar sera etkisi yaratmaktadır ve buna bağlı olarak Güneş’ten gelen sıcaklığın gezegenden dışarı çıkmasına engel olmaktadır. Dolayısıyla da gezegenin sıcaklığı 462 dereceye kadar yükselmektedir. Bu durum Venüs’ün yüzeyindeki kabarcıklı görüntüsünü de açıklamaktadır.

MARS’IN SUYU NEREDE?

Kızıl Gezegen olarak da bilinen Mars; kayalarında, toprağında ve atmosferindeki tozda bulunan demirin oksitlenmesi sonucu renk değiştirmesiyle kırmızı renk almasından dolayı bu ismi almıştır. Uzun zamandır bilim adamları Mars’ta su olduğuna dair kanıtlar sunmakta. Fotoğraflarla ve suyun yüzeyde bıraktığı izlerden bu durum kesinleşmiştir. Fakat suyun şu anda bulunamaması suyun nereye gittiği sorusunu sordurmakta. Kızıl gezegendeki suyla ilgili teori, gezegenin eskiden buzullarla kaplı olduğu. Ancak, 4 milyar yıl öncesinden başlayarak Mars, güneş rüzgarı sebebiyle atmosferini kaybetti ve yüzey basıncı düşünce büyük su kaybına uğradı. Kalan su rezervleri ise yer altına indi ve kutup buzları halinde saklandı.

JÜPİTER’İN NEDEN KIRMIZI NOKTASI VAR?

Jüpiter, beşinci sırada yer alan Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegendir. Eni 11 tane Dünya’nın sığabileceği kadardır. Güneş, Ay ve Venüs’ten sonra en parlak dördüncü cisimdir. Dünya’dan çıplak gözle görülebilen beş gezegenden de biridir. Onu ilginç kılan ise 300 seneden daha uzun sürmüş olan büyük bir fırtınanın oluşturduğu kırmızı bir noktaya sahip olmasıdır. Bu fırtınanın gezegenin güney yarım küresinde 720 km’lik hızlara çıktığı belirtiliyor. Gezegendeki tek fırtına bu değildir. Atmosferi gazdan ibaretmiş gibidir ve 400 km’ye ulaşan doğu-batı rüzgarları nedeniyle gezegenin yüzünde sarmalı andıran görüntüler vardır.

SATÜRN’ÜN ALTIGENİN SIRRI NE?

Satürn’ün  herhangi bir teleskopla bile görülebilen 7 halkası vardır. Bu halkaları kendisinden 200 kat daha büyük bir alana yayılıyor. Bu gezegenin en ilginç özelliği başka hiçbir gezegende görülmeyen kutup bölgesindeki altıgen şeklidir. Kesin bir bilgi olmasa da bu şeklin sebebinin gezegendeki gazların dalgalanması sonucu oluştuğu düşünülüyor.

URANÜS NEDEN EĞİK?

Güneş Sistemi’ndeki yedinci gezegen olan Uranüs dev cüssesiyle ilk bakışta eğimli durduğu görülmektedir. Ekseni 90 derece eğik olan bu gezegen diğerlerinden bu özelliği ile ayrılır. Bu durumun sebebi olarak Güneş Sistemi’nin oluşumu sırasında Dünya büyüklüğündeki bir cismin Uranüs’e çarpmasıyla olduğu düşünülmektedir.

NEPTÜN NEDEN ESİP GÜRLÜYOR?

Sekizinci gezegen olan Neptün, Güneş Sistemi’ndeki en uzak gezegendir. Yüzey sıcaklığı çok düşük olduğu bilinen Neptün’de çok büyük rüzgar fırtınaları olmaktadır. Ses hızını aşan saatte 1800 km’ye ulaşan hızlarda rüzgarlar çıkmaktadır. Bu kadar büyük rüzgarların oluşabilmesi için ısı değişiminin olması gerekir. Peki Neptün ısısını nasıl sağlıyor ve bu büyük rüzgarları oluşturabiliyor? Bu durumun nedeni hala gizemini korumaktadır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.